Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Kuchnia w małej wnęce została częściowo otwarta na jadalnię. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Projekt: Arkadiusz Grzędzicki. Fot. Adam Ościłowski, www.panadam.pl.

Kuchnia w małej wnęce została częściowo otwarta na jadalnię. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Projekt: Arkadiusz Grzędzicki. Fot. Adam Ościłowski, www.panadam.pl.
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 05 lut 2015 09:04 (aktualizacja: 16 lut 2015 08:32)

Mała kuchnia. Zobacz jak urządzić nawet 3-metrową przestrzeń!

Mała kuchnia to niekiedy duży kłopot aranżacyjny. Jak urządzić niewielki metraż, aby pomieszczenie zachowało swoją praktyczną funkcję, a jednocześnie wydawało się większe?

Urządzenie małej kuchni może być sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Z jednej strony musimy zatroszczyć się o aspekt funkcjonalny. To tutaj przecież przygotowujemy posiłki, zmywamy naczynia, spędzając znaczną część naszego dnia. Z drugiej, zależy nam na tym, aby przestrzeń kuchni była estetyczna i podążała za współczesnym wzornictwem. Wreszcie, nawet jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, chcemy aby mała kuchnia wydawała się większa. 

Istnieje wiele sposobów na optyczne powiększenie wnętrza. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście wykończenie pomieszczenia i umeblowanie go w jasnych kolorach. Tutaj idealna będzie biel, jasne beże i szarości. Warto postawić na meble wykończone na wysoki połysk, których powierzchnie nie tylko odbijają światło, ale także do pewnego stopnia działają jak lustrzana tafla, odbijając otoczenie i dodając pomieszczeniu optycznej głębi i szerszej perspektywy. Podobne wrażenie uzyskamy wykańczając ścianą nad blatem szkłem lub decydując się na połyskliwą posadzkę na podłodze. 

Innym pomysłem na powiększenie wizualne kuchni jest jej otwarcie na salon. Rezygnacja z jednej lub dwóch ścianek działowych zaowocuje efektem nie tylko optycznym, ale i w praktyce doda kilka centymetrów powierzchni użytkowej. Jeśli nie chcemy całkowicie łączyć kuchni z pokojem dziennym, możemy zdecydować się na jej otwarcie jedynie częściowe, zamykając ją symbolicznie półwyspem. 

Półwysep w kuchni otwartej to rozwiązanie korzystne z kilku względów. Po pierwsze, zapewnia on dodatkową powierzchnię roboczą, która w istocie jest najistotniejszą kwestią w kuchniach często eksploatowanych. Może również pełnić funkcję barku śniadaniowego, zastępującego jadalnię. W małych kuchniach praktycznym rozwiązaniem jest także wysoka zabudowa, poprowadzona niekiedy pod sam sufit. Wykorzystujemy w ten sposób do maksimum powierzchnię kuchni w miejscach, z których i tak nie korzystamy na co dzień. 

 

WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA