Kuchnia w małej wnęce została częściowo otwarta na jadalnię. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Projekt: Arkadiusz Grzędzicki. Fot. Adam Ościłowski, www.panadam.pl.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Kuchnia w małej wnęce została częściowo otwarta na jadalnię. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Projekt: Arkadiusz Grzędzicki. Fot. Adam Ościłowski, www.panadam.pl.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
05 lut 2015 09:04

Mała kuchnia. Zobacz jak urządzić nawet 3-metrową przestrzeń!

Mała kuchnia to niekiedy duży kłopot aranżacyjny. Jak urządzić niewielki metraż, aby pomieszczenie zachowało swoją praktyczną funkcję, a jednocześnie wydawało się większe?

Urządzenie małej kuchni może być sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Z jednej strony musimy zatroszczyć się o aspekt funkcjonalny. To tutaj przecież przygotowujemy posiłki, zmywamy naczynia, spędzając znaczną część naszego dnia. Z drugiej, zależy nam na tym, aby przestrzeń kuchni była estetyczna i podążała za współczesnym wzornictwem. Wreszcie, nawet jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, chcemy aby mała kuchnia wydawała się większa. 

Istnieje wiele sposobów na optyczne powiększenie wnętrza. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście wykończenie pomieszczenia i umeblowanie go w jasnych kolorach. Tutaj idealna będzie biel, jasne beże i szarości. Warto postawić na meble wykończone na wysoki połysk, których powierzchnie nie tylko odbijają światło, ale także do pewnego stopnia działają jak lustrzana tafla, odbijając otoczenie i dodając pomieszczeniu optycznej głębi i szerszej perspektywy. Podobne wrażenie uzyskamy wykańczając ścianą nad blatem szkłem lub decydując się na połyskliwą posadzkę na podłodze. 

Innym pomysłem na powiększenie wizualne kuchni jest jej otwarcie na salon. Rezygnacja z jednej lub dwóch ścianek działowych zaowocuje efektem nie tylko optycznym, ale i w praktyce doda kilka centymetrów powierzchni użytkowej. Jeśli nie chcemy całkowicie łączyć kuchni z pokojem dziennym, możemy zdecydować się na jej otwarcie jedynie częściowe, zamykając ją symbolicznie półwyspem. 

Półwysep w kuchni otwartej to rozwiązanie korzystne z kilku względów. Po pierwsze, zapewnia on dodatkową powierzchnię roboczą, która w istocie jest najistotniejszą kwestią w kuchniach często eksploatowanych. Może również pełnić funkcję barku śniadaniowego, zastępującego jadalnię. W małych kuchniach praktycznym rozwiązaniem jest także wysoka zabudowa, poprowadzona niekiedy pod sam sufit. Wykorzystujemy w ten sposób do maksimum powierzchnię kuchni w miejscach, z których i tak nie korzystamy na co dzień. 

 

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Sylwia, 2016-08-09 11:02:54

  a może ktoś wreszcie urządzi kuchnię o szerokości 90 cm i długości 1,7 m? ha to dopiero jest wyzwanie bo nie ma jak wstawić lodówki i trzeba trzymać ją w pokoju :( a na inne mieszkanie człowieka nie stać i tak się cieszy ze ma to a nie mieszka w 2 pokojowym mieszkaniu razem z rodzicami..
 • kaśtruskawka, 2015-06-30 13:41:21

  Nie stać mnie na większe mieszkanie dlatego od kilku lat mieszkam w kawalerce, którą kupiła mi babcia, kiedy byłam jeszcze na studiach. Kuchnia miała dokładnie 4,5 metra, i wielkie okno na jedynej ścianie, dlatego urządzenie tego sensownie graniczyło z cudem. Oddałam sprawy w ręce specjalistów, wolałam odłożyć na architekta niż samodzielnie popełniać błędy i klika razy za nie płacić.
 • miniola, 2015-05-16 15:31:41

  To mają być małe kuchnie? Powierzchnia 7 m2 to można szaleć z kombinacjami, każdy sobie poradzi z doborem mebli i ułożeniem sprzętu AGD. Zaskoczcie mniejszym metrażem, 3m2 to jest dopiero mała kuchnia, ale na zdjęciach wszędzie znacznie większe wymiary. A co jeśli kuchnia mieści się we wnęce szerokiej na 1,50m i głębokiej na 2 metry?
 • Czarodziej :), 2015-02-14 18:48:11

  Jakie to typowe.... Kuchnia, białe sterylne fronty, blat klejonka bukowa... Ładnie to to może wygląda jak się to picuje dzień w dzień po 2 razy. Ale nie jest to piękne.. Są tu jakieś kontrasty, więc nie jest najgorzej :) Ale według mnie, fronty z fornirów są najciekawsze. Zabarwione i pod lakierem wychodzą naprawdę pięknie.. To jest coś co można podziwiać, a nie sterylna biel :P Bez obrazy, ale nie podoba mi się :P Jakieś kolory, każdy jest fajny, prócz białego i czarnego. Wanilia, róże, fiolety, wykorzystanie przestrzeni bardzo fajne, ale dobranie kolorów jak dla mnie poracha :P Pozdrawiam :D

POLECAMY W SERWISACH