Meble Kamduo-XL w dekorze pinia. Fot. KAM

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Meble Kamduo-XL w dekorze pinia. Fot. KAM
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
16 gru 2016 14:24

Meble do kuchni - wybierz modne dekory sosnowe

Gatunki iglaste drewna są chętnie stosowane w aranżacji wnętrz, a jednym z najpopularniejszych jest sosna. Nie jest to już jednak ta zwyczajna, swojska sosna, ale jej nowoczesne modne interpretacje.

Pachnące choinki, które niebawem zagoszczą w naszych domach, mogą nie tylko stworzyć wyjątkową atmosferę świąteczną, ale stać się inspiracją do aranżacji wnętrz przy pomocy dekorów iglastych. Jest w czym wybierać: sosna w nowoczesnym wydaniu przybiera wiele odcieni i zaskakuje niezwykłymi kreacjami.

Grudzień to czas, kiedy otaczamy się choinkami. Ustrojone drzewka świerku lub jodły, rzadziej sosny są jednym z nieodzownych elementów tradycji związanej z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. To jednak nie jedyna okazja, choć niewątpliwie jedna z najprzyjemniejszych, aby „iglaki” mogły zagościć w naszych domach. 

Nowoczesne technologie i duża swoboda projektantów w interpretacji rysunku drewna zaowocowały licznymi modyfikacjami, które odnajdujemy w bogatej palecie mocno zróżnicowanych wzorów drzew iglastych - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. W dekorach drewnopodobnych inspirowanych sosną lub innymi gatunkami iglastymi odnaleźć można słoje, rozgałęzienia, pęknięcia i pory bardzo zbliżone do oryginału, dodatkowo jednak podkreślone niezwykłą barwą czy z dużo mocniej zaznaczonymi cechami gatunkowymi drewna. 

Białe szaty dla sosny

Dekor sosna bielona dostępny pod nazwą Andersen doskonale wpisuje się w klimat jasnych, pełnych światła, prosto, ale funkcjonalnie urządzonych wnętrz, w których dominują materiały kojarzące się z naturą. To również ukłon w stronę tradycji i fascynacji surowym drewnem: dekor przywodzi na myśl proste deski pomalowane białą farbą, spod której jednak dobrze widoczne jest usłojenie. W tak zaaranżowanej kuchni jest przytulnie i panuje sielska, rodzinna atmosfera. 

W modnych szarościach

Paletę wzorów inspirowanych jednym z najpopularniejszych gatunków w naszych lasach uzupełnia nowatorski i zdecydowanie odbiegający od oryginału dekor sosna Jackson. Ciekawy rysunek, uzyskany dzięki połączeniu szarości i brązów przetykanych jaśniejszymi refleksami, szczególnie przypadł do gustu zwolennikom klimatów industrialnych. Sosna Jackson jest najlepszym dowodem na to, że drewno jest niezastąpione nie tylko w aranżacji wnętrz klasycznych czy stylizowanych, ale również nowoczesnych i minimalistycznych. Sosna Jackson doskonale komponuje się z dekorami jednobarwnymi w jasnych odcieniach, które dodatkowo podkreślają piękną i mocno zarysowaną strukturę drewna. 

W kuchni „babuni” i „wnuczka”

W aranżacji wnętrz kuchennych nadal niezwykle popularne jest w drewno w stylu vintage, które ma sęki, pęknięcia, a także nosi wyraźne ślady użytkowania. W styl ten doskonale wpisuje się dekor sosna bramberg zaskakujący grą kontrastów: na delikatnym tle mocno zarysowują się sęki i pęknięcia utrzymane w ciemniejszych barwach. Sosna w tej wyjątkowej odmianie nada kuchni ciepła i przytulności. Sielankowy klimat nawiązujący do tradycyjnych kuchni naszych babć, na pewno będzie sprzyjał przygotowywaniu nie tylko świątecznych potraw. Myliłby się jednak ten, kto przypisałby dekor wyłącznie do kuchni inspirowanych stylem retro. Podany w odpowiednich proporcjach, doskonale odnajdzie się również w nowoczesnej zabudowie kuchennej. Sosna bramberg wypada bowiem niezwykle korzystnie w połączeniu z matowymi, jednobarwnymi frontami. W stylizacji proponowanej poszukiwaczom odważnych rozwiązań aranżacyjnych można ją doprawić sporą ilością energetycznego szafranu.   

Sosna znad Morza Śródziemnego

Alternatywą dla rodzimej sosny może być jej bardziej egzotyczna odmiana – pinia. Delikatne, pasiaste usłojenie dekoru doskonale koresponduje z nowoczesnymi materiałami, takimi jak akryl w wysokim połysku. Pinia to jedno z tych uniwersalnych wybarwień, które nie wychodzą z mody i pasują do kuchni w każdym stylu.    

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH