Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Po drugiej stronie półwyspu postawiono niewielki stół kuchenny. Siedziska krzeseł komponują się kolorystycznie z monochromatycznym wykończeniem kuchni, a ich drewniane nogi nawiązują do podłogi w salonie. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz.

Po drugiej stronie półwyspu postawiono niewielki stół kuchenny. Siedziska krzeseł komponują się kolorystycznie z monochromatycznym wykończeniem kuchni, a ich drewniane nogi nawiązują do podłogi w salonie. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 15 paź 2014 11:46 (aktualizacja: 27 paź 2014 08:19)

Otwarta kuchnia. Jak oddzielić ją od salonu i jadalni?

Kuchnię połączoną z salonem i jadalnią można umownie od nich oddzielić na kilka sposobów. Zobaczcie co proponują polscy architekci!

Otwarta przestrzeń dzienna to rozwiązanie modne i funkcjonalne. Rezygnacja z tradycyjnych ścianek działowych pozwala lepiej doświetlić wnętrze naturalnym światłem, optycznie powiększa przestrzeń, ułatwia interakcję między domownikami. Jak się okazuje, zachęca także do różnorakich, niekiedy fantazyjnych rozwiązań architektonicznych i aranżacyjnych, które umownie wydzielają poszczególne pomieszczenia.

Popularnym sposobem odgraniczenia kuchni od salonu lub jadalni jest montaż półwyspu kuchennego. Nie zajmuje on dużo miejsca, a jednocześnie oferuje dodatkową powierzchnię roboczą. Może być przedłużeniem blatu kuchennego, a nawet miejscem montażu zlewozmywaka lub płyty kuchennej. Podobne funkcje pełni modna kuchenna wyspa. Oba meble oferują przy tym dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych, a ich zewnętrza powierzchnia może zostać wykorzystana do zamontowania dodatkowych podręcznych półek lub pełnić funkcję dekoracyjną, ozdobiona fototapetą lub efektowną grafiką.

Umowną granicę pomiędzy kuchnią i jadalnią lub salonem może również wyznaczać stół lub bar z krzesłami. To drugie rozwiązanie jest idealne dla osób towarzyskich, które lubią podejmować gości w domu w nieformalnej atmosferze. Bar często jest łączony z półwyspem lub wyspą, ale równie dobrze może też stanowić niezależny mebel. Ściankę działową mogą zastąpić również fantazyjne przepierzenia i ażurowe elementy, które stanowią jednocześnie efektowny akcent dekoracyjny.

Jak widać, sposobów na umowny podział otwartej przestrzeni dziennej jest wiele. W galerii prezentujemy niektóre z nich, zaproponowane przez polskich architektów.

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA