Po drugiej stronie półwyspu postawiono niewielki stół kuchenny. Siedziska krzeseł komponują się kolorystycznie z monochromatycznym wykończeniem kuchni, a ich drewniane nogi nawiązują do podłogi w salonie. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Po drugiej stronie półwyspu postawiono niewielki stół kuchenny. Siedziska krzeseł komponują się kolorystycznie z monochromatycznym wykończeniem kuchni, a ich drewniane nogi nawiązują do podłogi w salonie. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
15 paź 2014 11:46

Otwarta kuchnia. Jak oddzielić ją od salonu i jadalni?

Kuchnię połączoną z salonem i jadalnią można umownie od nich oddzielić na kilka sposobów. Zobaczcie co proponują polscy architekci!

Otwarta przestrzeń dzienna to rozwiązanie modne i funkcjonalne. Rezygnacja z tradycyjnych ścianek działowych pozwala lepiej doświetlić wnętrze naturalnym światłem, optycznie powiększa przestrzeń, ułatwia interakcję między domownikami. Jak się okazuje, zachęca także do różnorakich, niekiedy fantazyjnych rozwiązań architektonicznych i aranżacyjnych, które umownie wydzielają poszczególne pomieszczenia.

Popularnym sposobem odgraniczenia kuchni od salonu lub jadalni jest montaż półwyspu kuchennego. Nie zajmuje on dużo miejsca, a jednocześnie oferuje dodatkową powierzchnię roboczą. Może być przedłużeniem blatu kuchennego, a nawet miejscem montażu zlewozmywaka lub płyty kuchennej. Podobne funkcje pełni modna kuchenna wyspa. Oba meble oferują przy tym dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych, a ich zewnętrza powierzchnia może zostać wykorzystana do zamontowania dodatkowych podręcznych półek lub pełnić funkcję dekoracyjną, ozdobiona fototapetą lub efektowną grafiką.

Umowną granicę pomiędzy kuchnią i jadalnią lub salonem może również wyznaczać stół lub bar z krzesłami. To drugie rozwiązanie jest idealne dla osób towarzyskich, które lubią podejmować gości w domu w nieformalnej atmosferze. Bar często jest łączony z półwyspem lub wyspą, ale równie dobrze może też stanowić niezależny mebel. Ściankę działową mogą zastąpić również fantazyjne przepierzenia i ażurowe elementy, które stanowią jednocześnie efektowny akcent dekoracyjny.

Jak widać, sposobów na umowny podział otwartej przestrzeni dziennej jest wiele. W galerii prezentujemy niektóre z nich, zaproponowane przez polskich architektów.

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • martynia1243, 2018-03-12 17:59:01

  Ja nie mam aż tak dużego metrażu i rozdzieliłam kuchnię z salonem za pomocą narożnika.
 • Majko, 2018-03-11 19:13:59

  Ja nie mam aż tak dużego metrażu i rozdzieliłam kuchnię z salonem za pomocą narożnika
 • Rpisk, 2015-05-22 14:20:17

  Ja zastosowałem rozwiązanie w postaci ściany wodnej. Moim zdaniem to ciekawe rozwiązanie i robi wrażenie na gościach:
 • Anna04, 2014-10-27 14:50:20

  Bardzo fajnym rozwiązaniem jest barek z hokerami oddzielający kuchnię od salonu pokryty np. kamieniem dekoracyjnym, fajne oświetlenie może być dodatkowym atutem

POLECAMY W SERWISACH