• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 paź 2010 11:12

Pakowna i modna

Meblościanka jest jednym z tych elementów, który zapewne wszystkim kojarzy się z minioną epoką. Moda na tego typu mebel przyszła z Zachodu, a w Polsce w latach 60. XX wieku zastąpiła kredensy. Dziś powraca do łask – także w kuchniach.

Wysoka zabudowa w kuchni to doskonałe rozwiązanie nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale też estetycznych. Może przyjąć wiele twarzy w zależności od kreacji, jaką jej nadamy. Jako rodzaj zabudowy wypełniający przeważającą część ściany, stała się ulubionym sposobem zabudowy współczesnych kuchni.

Funkcjonalność
W kuchni, oprócz swobodnego miejsca do przygotowywania posiłków, a więc wystarczającej ilości blatów roboczych, potrzebujemy sporej ilości szafek do przechowywania różnego rodzaju sprzętów, akcesoriów oraz zapasów żywnościowych. Szukamy zatem rozwiązań, które z jednej strony sprytnie wszystko pochowają, a dodatkowo będą wyglądały estetycznie i niebanalnie. Lodówka w zabudowie, w towarzystwie specjalnie do tego celu zaprojektowanych sprzętów AGD (piekarnika, mikrofalówki czy ekspresu do kawy), przybrana estetycznie wykończonymi frontami szafek, to doskonały kamuflaż dla sprzętów, akcesoriów i zapasów kuchennych. Kontrolowanie przebiegu gotowania bez zbędnych przysiadów i schylania się ułatwi lokalizacja piekarnika na wysokości blatu roboczego.

Co możemy ukryć w wysokiej zabudowie?
Właściwie wszystko. Od wspomnianych wcześniej sprzętów kuchennych, po funkcjonalne kosze (carga), szafki i szuflady, które posłużą nam do przechowywania zapasów, stając się swojego rodzaju podręczną spiżarnią. Lśniąca kuchnia oparta na geometrycznych podziałach – kolekcja „Kyton” marki Varenna Poliform daje ogromne możliwości projektowania, np. podwieszonej wysokiej zabudowy przechodzącej w górne szafki, oraz łączenia różnych materiałów, jak szkło, stal, drewno (nowość z salonu flagowego Mood-Design). Fot. Varenna Poliform.

Varenna Poliform
fot. Varenna Poliform

Lokalizacja
Najlepszym miejscem na meblościankę w kuchni jest wnęka czy uskok wynikający z układu ścian. Ściana z pewnością będzie stanowiła dobre podparcie i tło dla wysokiej zabudowy, jednakże zaprezentuje się ona równie ciekawie jako wolno stojący element.

Taka wysoka zabudowa nie musi wypełniać całej przestrzeni od podłogi do sufitu.
Lekkości nada jej oderwanie od górnej płaszczyzny. Dodatkowe podświetlenie od dołu sprawi, że wizualnie zawiśnie w powietrzu. Stojąc na pograniczu salonu, kuchni i korytarza zmieni się w wielofunkcyjny kombajn, który oprócz kuchennych sprzętów ukryje zestaw telewizyjny czy biblioteczkę od strony salonu, jak również pojemną szafę do przechowywania ubrań w przedpokoju. Wysoka zabudowa może być elementem oddzielającym kuchnię od innych pomieszczeń albo wypełniać jedną z jej ścian. Jeśli pożądane jest wizualnie powiększenie wnętrza, warto wybrać gładkie, bezuchwytowe fronty w bieli na wysoki połysk (model „w7-775-618” marki Wellmann). Fot. ALNO AG.

 ALNO AG
fot. Fot. ALNO AG

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH