System Aventos HK-XS od Blum oferuje szerokie możliwości projektowania małych szafek górnych, np. nad wyciągiem kuchennym lub umywalką. Wyposażony jest w zawiasy Clip top Blumotion dla delikatnego i cichego zamykania. Fot. Blum.

Zobacz galerię [19 zdjęć]

System Aventos HK-XS od Blum oferuje szerokie możliwości projektowania małych szafek górnych, np. nad wyciągiem kuchennym lub umywalką. Wyposażony jest w zawiasy Clip top Blumotion dla delikatnego i cichego zamykania. Fot. Blum.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Joanna Buharewicz
10 lut 2015 13:42

Praktyczna kuchnia - wybierz funkcjonalne rozwiązania

Współczesne kuchnie zachwycają praktycznością i nowoczesnymi rozwiązaniami. Sprawdźcie, co robią producenci, żeby zadbać o ich estetykę i niezwykłą funkcjonalność.

Zapewne naszym babciom nowoczesne rozwiązania w kuchniach nawet się nie śniły. A dziś niektóre z nich korzystają z dobrodziejstw technologii również podczas przygotowywania posiłków.

Czasem ciężko nadążyć za nowinkami związanymi z polepszeniem estetyki czy funkcjonalności kuchni. Dlatego podpowiadamy, na jakie najnowsze rozwiązania warto zwrócić uwagę podczas projektowania nowej czy remontowania starej kuchni.

Ład i harmonia

Minimalistyczne i skandynawskie trendy skłaniają do utrzymywania jak najczystszych, niezagraconych przestrzeni. Również nowoczesna kuchnia wpisuje się w tę modę na ład i porządek. Czasem próżno szukać w kuchni otwartych półek czy wieszaków na narzędzia kuchenne i przyprawniki. Projektanci często proponują maksymalne zabudowanie przestrzeni do przechowywania, żeby z zabudowy kuchennej uczynić jednolitą estetyczną bryłę. Jest to również bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ sprzyja utrzymaniu czystości.

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom projektantów i użytkowników, proponują rozwiązania umożliwiające zasłonięcie jak największej powierzchni do przechowywania. Najprostszą metodą jest oczywiście wysoka zabudowa. Niektóre firmy wykorzystują do tego również najnowsze technologie, jak np. rolety ze specjalnego matowego szkła, dzięki którym w czasie pracy półki są całkowicie odkryte, ale szybko i sprawnie można je w całości zasłonić.

Przesuwanie – ukrywanie – dzielenie

Również systemy do drzwi przesuwnych wpisują się w ten trend. Dzięki zastosowaniu ich w zabudowie kuchennej oszczędzamy miejsce, jakie zajmuje otwarcie standardowych frontów kuchennych, a także możemy szybko (np. tuż przed przyjściem gości) zasłonić strefę roboczą wraz z zabrudzonymi blatami. Rozwiązanie jest niezwykle praktyczne zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon.

Drzwi przesuwne pozwolą także na stworzenie zabudowy kuchennej w trudno dostępnym miejscu, np. pod skosami. W większych domach czy mieszkaniach, gdzie kuchnia i jadalnia są zorganizowane na dużej przestrzeni, takie drzwi pozwolą na oddzielenie obu pomieszczeń w przypadku wcześniejszego zaplanowania tej strefy jako otwartej. Wtedy kuchnia i jadalnia będą podzielone lub połączone w zależności od potrzeb.

Szuflady do zadań specjalnych

Niezwykle praktycznym zmysłem wykazują się producenci szuflad i szafek typu cargo czy magic corner. Mechanicznie czy elektromechanicznie wspomagane prowadnice sprawiają, że szuflady można otworzyć lub zamknąć, dotykając je choćby kolanem czy łokciem, a w kuchni, kiedy często dosłownie mamy ręce pełne roboty, jest to niezwykle przydatne. Podobnie systemy cichego domykania są ciekawym udogodnieniem.

Carga dedykowane do konkretnych produktów czy akcesoriów ułatwiają uporządkowanie artykułów spożywczych, narzędzi i środków chemicznych oraz łatwy do nich dostęp, natomiast nowoczesna zabudowa sprzętów AGD pozwala na umiejscowienie szuflad czy szafek w miejscach, w których nie spodziewalibyśmy się ich zobaczyć, np. pod piekarnikiem i ekspresem do kawy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH