• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
03 lut 2014 20:16

Projektujemy kuchnię. Architekt radzi

Dobry projekt kuchni to taki, który zapewni jej funkcjonalność i ładny, estetyczny wygląd. Od czego zacząć? Zobaczcie, co radzi architekt Iza Szewc.

 

  • O projektantce

    arch. Iza Szewc

    Od pięciu lat prowadzi autorską pracownię projektową Fabryka Nastroju, a od niedawna także produkuje meble i dodatki do wnętrz pod szyldem marki LoftMe. Ukończyła architekturę wnętrz na Politechnice Łódzkiej. Współpracuje z Akademią Dobrze Mieszkaj, w ramach której udziela porad na targach wnętrzarskich oraz prowadzi wykłady o urządzaniu wnętrz. W projektowaniu ceni prostotę i funkcjonalność w połączeniu z dobrym designem.

Zanim przejdziemy do planowania szafek czy kolorów, odpowiedzmy sobie na kilka pytań: do czego kuchnia będzie nam służyć, jak będziemy z niej korzystać i – ogólniej – jaki tryb życia prowadzimy. Czy będzie tzw. sercem domu, w którym gotuje się wspólnie z rodziną i przyjaciółmi czy może głównie stołujemy się na mieście, a w domu posiłki przyrządzamy tylko od czasu do czasu?

Kolejne ważne zagadnienie – miejsce na przechowywanie. W jaki sposób robimy zakupy? Czy gromadzimy duże zapasy czy raczej kupujemy niewielkie ilości, ale często. Dalej – jak będziemy korzystać z kuchni. Gotowanie we dwójkę czy w pojedynkę? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam na określenie ram – mniej czy więcej szafek, krótki czy długi blat – oraz układu samej kuchni.

Zasada trójkąta: lodówka, zlew i kuchenka

Najważniejsza jest tzw. zasada trójkąta mówiąca o usytuowaniu względem siebie trzech najważniejszych sprzętów kuchennych – lodówki, zlewu i kuchenki. Odległości między nimi nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe, powinna zostać zachowana także odpowiednia kolejność.

Najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem wkładamy je do zlewu i myjemy, następnie na blacie roboczym przygotowujemy i na końcu gotujemy. Zdarza się, nawet w gotowych układach developerskich, odwrotna kolejność – lodówka, obok płyta, a dopiero za nią zlew.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH