Rozwiązanie do szafek narożnych z kolekcji mebli Speed firmy Nobilia. Zapewnia łatwy dostęp do wszystkich naczyń, nawet znajdujących się w głębi szafki – jeśli chcemy je wyjąć nie musimy przestawiać tych stojących bliżej. Wystarczy wysunąć półkę.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Rozwiązanie do szafek narożnych z kolekcji mebli Speed firmy Nobilia. Zapewnia łatwy dostęp do wszystkich naczyń, nawet znajdujących się w głębi szafki – jeśli chcemy je wyjąć nie musimy przestawiać tych stojących bliżej. Wystarczy wysunąć półkę.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
14 lip 2014 12:27

Przechowywanie w kuchni. Pomysły na szafki narożne

Obrotowe półki, systemy wysuwane, kosze. To rozwiązania, które pomogą optymalnie wykorzystać przestrzeń w szafkach narożnych. Zobaczcie jaki macie wybór.

Wnętrze kuchennej szafki narożnej, wyposażone w system wysuwanych lub obrotowych półek, to optymalnie wykorzystana przestrzeń, przejrzyście poukładane produkty i akcesoria, a także łatwy i wygodny dostęp do każdego z nich.

Szafki wiszące

Najtrudniej jest wykorzystać róg w szafkach wiszących. Z dwóch powodów. Znajdują się one wysoko, a ich głębokość jest znacznie większa niż w szafkach standardowych.

Odradzam stosowanie narożnych szafek wiszących ściętych pod kątem 45°. Są one bowiem dość trudne w użytkowaniu. Taka szafka ma niestandardowy kształt i jest głębsza – bezpośredni dostęp do najdalszych zakamarków jest tu po prostu niemożliwy. Dużo lepszym pomysłem są szafki wiszące z frontami ułożonymi pod kątem prostym. Mamy pewność, że sięgniemy w ich każdy kąt, ponieważ tu głębokość jest równa 30-32 cm w każdym miejscu.

Szafki narożne wiszące robi się ze standardowymi półkami lub stosuje się system obrotowych półek, zwanych m.in. karuzelą. Front wciskany jest do wnętrza i po wykonaniu pełnego obrotu wraca do pierwotnego położenia.

Szafki stojące

W szafkach dolnych mamy kilka opcji – mniej lub bardziej praktycznych. Pierwszym i najtańszym rozwiązaniem są półki. Plusem jest ich cena i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Minusem natomiast tzw. nurkowanie do szafki – żeby wyjąć garnek z najgłębszego miejsca trzeba przykucnąć i zajrzeć do środka szafki. Polecam to rozwiązanie do małych kuchni, gdzie każdy centymetr jest cenny.

Osobną grupą są kosze prostokątne. Jednym rozwiązaniem są dwa oddzielne moduły, które we wnętrzu szafki znajdują się w linii prostej obok siebie. Wraz z jej otwarciem przednie kosze są wyciągane i odchylane na bok, a ich miejsce zajmują tylne. Czasami ten pierwszy moduł jest zintegrowany z drzwiczkami, czasami trzeba chwycić za ramę, aby go wyciągnąć. Kosze tylne także mogą wyjeżdżać na zewnątrz, ale do tego konieczne są niezależne prowadnice.

Inne rozwiązanie to lustrzane moduły, każdy z dwoma koszami, połączone stelażem na specjalnych prowadnicach i oba wyjeżdżające na zewnątrz szafki lub jeszcze wygodniejsze systemy pozwalające już na stuprocentowe wykorzystanie „ślepego” narożnika.

Minusem wszystkich systemów obrotowych jest sposób ustawiania garnków. Łatwo go bowiem przeciążyć z jednej ze stron, np. ustawiając w jednym rządku (jeden na drugim garnki), a po drugiej stronie trzymać pojemnik plastykowy z łyżkami, trzepaczkami, chochlami. Takie przeciążenie powoduje nakładanie się kosza na zawiasy mocujące drzwi do szafki. W efekcie często dochodzi do niszczenia zawiasów.

Warto też pamiętać, że w koszach obrotowych trzeba mieć porządek czy oddzielny uchwyt na pokrywki. Obracający się kosz powoduje bowiem, że dłuższe rączki, uszy haczą o korpus i inne elementy szafki.

Szuflady w szafkach narożnych stojących

Są fajnym rozwiązaniem na zagospodarowanie rogu, ale w narożniku pozostanie jednak sporo niewykorzystanej przestrzeni. Narożnik mogą wypełniać szuflady różnej głębokości i obciążeniu, tym samym można w nich przechowywać zarówno sztućce i drobne akcesoria, jak również naczynia i ciężkie produkty. Są silną konkurencją dla narożnikowej szafki.

Tekst: Agata Piltz.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH