Takie niewielkie cargo w dolnych szafkach doskonale sprawdzi się w małych kuchniach. Jest pojemne i bardzo praktyczne. Na zdjęciu: cargo mini boczne firmy Rejs. Fot. Rejs.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Takie niewielkie cargo w dolnych szafkach doskonale sprawdzi się w małych kuchniach. Jest pojemne i bardzo praktyczne. Na zdjęciu: cargo mini boczne firmy Rejs. Fot. Rejs.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
22 gru 2015 13:01

Przechowywanie w kuchni - praktyczne carga

Carga sprawiają, że gotowanie oraz przechowywanie staje się łatwiejsze. Wszystko ma swoje miejsce i jest schowane. Warto mieć ich w kuchni kilka.

Carga to rodzaj wyciągów, które zastępują tradycyjne półki w szafkach kuchennych. Po pociągnięciu za front (lub naciśnięciu), cała zawartość wyjeżdża na prowadnicach na zewnątrz. To sprawia, że bez trudu można znaleźć potrzebne naczynie czy produkt, sprawdzić co trzeba dokupić albo zużyć ze względu na kończący się termin przydatności do spożycia. 

Duża pojemność

Zaletą wyciągów jest ich pojemność. Półki są zaprojektowane tak, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce na ułożenie kartonów, torebek, butelek, naczyń. Podwyższone boki półek chronią zawartość przed zsuwaniem się, zaś antypoślizgowe dna – przesuwaniem podczas otwierania i zamykania carga. Wyciągi są tak pakowne, że mogą nawet zastąpić szafki górne.

Wybierając gotowe meble do kuchni warto zwrócić uwagę, czy w cenie są carga. Do mebli na wymiar można je zamówić. To droższa opcja niż tradycyjne półki lecz komfortowa, na lata.

Do wyboru są carga o różnej szerokości – od 15 do 60 cm. Można też kupić zestaw prowadnic do indywidualnych konstrukcji, np. by wykonać cargo o szerokości poniżej 15 cm czy w bardzo płytkiej wnęce. To sprawia, że carga umożliwiają wykorzystanie przestrzeni co do centymetra. 

Jaka wysokość?

Carga mogą mieć różną wysokość (85-220 cm), którą dopasowuje się do potrzeb i układu kuchni:

1. Mini – montowane pod blatem, z przeznaczeniem na rzeczy podręczne. Najczęściej takie cargo umieszcza się obok płyty grzejnej (na oliwę i przyprawy) albo na końcu zabudowy kuchennej (na deski, blachę, stolnicę, drobne zapasy). Mały wyciąg może być w kuchni w jednym lub kilku miejscach.

2. Midi – ten typ chętnie wybierają osoby o niższym wzroście. Polecany jest także do kuchni dla starszych osób (nie trzeba wysoko sięgać). Może być wyposażeniem średniej i wysokiej zabudowy.

3. Maksi – przeznaczone do wysokiej zabudowy. To rodzaj domowych spiżarni. Można do nich zapakować do 150 kg zapasów. 

Lekkie otwieranie wyciągów ułatwiają specjalne systemy, w tym elektryczne. Carga są też wyposażone w mechanizmy cichego domykania.

Tekst: Małgorzata Nietupska. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH