• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
27 sie 2010 11:26

Rozpalone czerwienie

... albo orzeźwiające zielenie, soczyste pomarańcze, słoneczne żółcienie... Każdy ma swój ulubiony kolor, w otoczeniu którego czuje się najlepiej. Kierując się magią barw możemy dobrać je tak, aby nas pobudzały, uspokajały czy motywowały.

' title=

fot. Meble z frontami w mocnym kolorze doskonale eksponuje (i elegancko tonuje) neutralne tło, np. szarości. W kuchni „Xeno 663” niemieckiej firmy Nobilia (do kupienia w salonach Fabryk Mebli Forte) są one czerwone, na wysoki połysk. Model dostępny jest także z frontami w stonowanych kolorach, m.in. kremowym, piaskowym beżu, bieli, oraz połyskującej czerni. Nobilia.

Kolorowa kuchnia nie tylko nada naszemu mieszkaniu charakteru, ale również uprzyjemni czas spędzony na przyrządzaniu posiłków.

Na topie jest stosowanie silnych kontrastów w nowoczesnych wnętrzach, które przyciągną wzrok nadając im nieco wysublimowanego charakteru. Połączenie szarości oraz brązów na ścianach i podłodze z dodatkami w silnie kontrastującym kolorze, na przykład czerwienią czy pomarańczem, będzie strzałem w dziesiątkę.

Pamiętać należy jednak o zasadzie trzech elementów – więcej kontrastujących dodatków wprowadzi do pomieszczenia niepotrzebny chaos, wyda się ono zagracone i straci cały swój urok. Pewne zestawienia kolorystyczne jednym wydadzą się totalnym kiczem, dla innych będą rozweselającym i optymistycznym akcentem szarej rzeczywistości.

Proponuję kierować się dwiema prostymi zasadami:

neutralne tło – dla kolorowych sprzętów;

intensywna barwa ścian – jako tło dla stonowanego wyposażenia.

Psychologia barw

Kolory we wnętrzu mają wpływ nie tylko na wygląd wnętrza, ale również na nasze samopoczucie. Zmysłowa czerwień pobudzi i doda energii. Pomarańcze wzmacniają kreatywność i pobudzają intelekt. Żółty ma pozytywny wpływ na system nerwowy, sprzyja również koncentracji. Uspokoją i zrelaksują odcienie zieleni. Wypoczynkowi sprzyja niebieski. Biel oraz czerń zastosowane we wnętrzu uwydatnią i wpłyną na większą intensywność innych, zwłaszcza czystych, kolorów.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH