Stół Nature z 6 szufladami wykonany z drewna. Przez całą długość stołu biegnie wnęka, wykonana z metalu malowanego na czarno, do której zakrycia służą 3 zaślepki. Fot. VOX

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Stół Nature z 6 szufladami wykonany z drewna. Przez całą długość stołu biegnie wnęka, wykonana z metalu malowanego na czarno, do której zakrycia służą 3 zaślepki. Fot. VOX
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
08 lut 2018 11:33

Stół w kuchni - 12 modnych propozycji

Jadalnia w kuchni sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. O rodzinną atmosferę zadba dobrze wybrany stół.

Stół powinien on odpowiadać naszym potrzebom i upodobaniom, ale też pasować do całego wnętrza. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez stołu, przy którym zasiadamy z całą rodziną. Często to właśnie on jest sercem domu i centralnym miejscem w kuchni. To, na jaki stół się zdecydujemy powinno być uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość oraz układ naszej kuchni.

W przypadku kuchni zamkniętej, najczęściej stół znajduje się na jej środku. Jeżeli pomieszczenie nie jest aż tak duże, to dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest umiejscowienie stołu pod ścianą. W kuchniach otwartych z kolei mebel ten warto umiejscowić na granicy między strefą gotowania a wypoczynku. W mniejszych wnętrzach z powodzeniem zastąpi on wyspę kuchenną, w większych stanie się integralną częścią salonu.

W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się stoły okrągłe, które optycznie je powiększą oraz kwadratowe. Modele prostokątne dobrze wyglądają zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Do tych ostatnich pasują także stoły owalne, które łączą w sobie zalety stołu prostokątnego i okrągłego. Kształt stołu w pewnym stopniu determinuje możliwość jego rozkładania – największe rozmiary mają prostokątne modele, które po rozłożeniu mogą mieć nawet 4 metry długości.

Wielkość stołu powinna być uzależniona od ilości domowników. Aby każdy czuł się przy nim komfortowo powinien mieć do swojej dyspozycji ok. 60 cm blatu. Niezwykle ważnym wymiarem, na który przeważnie nie zwracamy uwagi, jest też wysokość stołu, która powinna być dopasowana do wysokości krzeseł. Przed zakupem sprawdźmy, czy podczas siedzenia nogi swobodnie mieszczą się pod blatem.

Na jakość i wygląd stołu wpływa materiał, z jakiego został wykonany. Najlepiej sprawdzają się stoły wykonane z drewna. Są one bardzo solidne, masywne, jak i niezwykle eleganckie. Równie trwałe i stabilne są stoły z hartowanego szkła oparte na metalowych podstawach. Szklane blaty zapewniają elegancką prezencję stołu, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejsze i najtańsze są jednak stoły wykonane z płyty MDF, które dzięki bogatej kolorystyce, będą pasowały do każdego stylu aranżacji.

Wybór krzeseł nie stanowi już tak dużego problemu jak wybór stołu. Obecnie można kupić krzesła, które są skompletowane ze stołem lub rekomendowane do danego modelu. Wówczas możemy być pewni, że całość będzie do siebie idealnie pasować.

Pamiętajmy, że wybierając stół do kuchni z jadalnią powinniśmy się kierować przede wszystkim własnymi upodobaniami. Warto zadbać o to, aby stół pasował do pozostałych mebli i się z nimi dobrze komponował. Stół powinien być częścią kuchni, dlatego warto zastanowić się, jaki model będzie pasował do naszej aranżacji.

Tekst: Urszula Tatur

Zobacz także Urządzamy jadalnię - zobacz 20 pięknych projektów

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH