Świeże zioła w kuchni: samodzielnie robimy podwieszaną półkę na doniczki. Fot. Bosch

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Świeże zioła w kuchni: samodzielnie robimy podwieszaną półkę na doniczki. Fot. Bosch
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
10 kwi 2018 10:30

Świeże zioła - wiosenna dekoracja w Twojej kuchni

Podwieszany zielnik to idealne miejsce na domową uprawę tymianku, bazylii i innych przypraw, a przy okazji prawdziwa ozdoba kuchni. Ten prosty projekt będzie idealny także dla początkujących majsterkowiczów.

Wykonanie półki zajmie nie więcej niż 2 godziny, a sukces zagwarantują narzędzia linii zielonej Bosch.

Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku?

Zobacz również: Płytki ceramiczne do kuchni: 20 pięknych kolekcji

Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach możesz posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.

Potrzebne narzędzia i materiały:

• 1 drewniana deska
• 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
• 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
• 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
• 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
• cyrkiel
• piła Bosch EasySaw12
• wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch PSR 18 LI-2 Ergonomic
• szlifierka uniwersalna Bosch PSM Primo
• wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)

Robimy półkę krok po kroku:

Krok 1
Piłą Bosch EasySaw12 przytnij deskę do odpowiedniej długości – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznacz otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza od średnicy górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.
Krok 2
Wywierć w desce 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką PSR 18 LI-2 Ergonomic z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki użyj wiertła do drewna (18 mm) i wywierć po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.
Krok 3
Piłą EasySaw12 wytnij otwory pod doniczki. Wygładź krawędzie otworów, używając szlifierki uniwersalnej PSM Primo firmy Bosch. Twój zielnik jest już gotowy! Teraz zawieś go na suficie.
Krok 4
Wiertarko-wkrętarką wywierć otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie zamocuj kołki i wkręć w nie haki.
Krok 5
Skróć linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przełóż przez otwory w desce
i zamocuj zaciskami. W taki sam sposób zamocuj górne końce linki do haków przy suficie i zabezpiecz pozostałymi czterema zaciskami. Nie pozostaje Ci nic innego jak wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół i lata w Twojej kuchni bez względu na pogodę za oknem!

Źródło: Bosch 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH