Kolor fioletowy zastosowany nad blatem pięknie ożywia przestrzeń kuchni. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz. Stylizacja: Ewa Kozioł.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Kolor fioletowy zastosowany nad blatem pięknie ożywia przestrzeń kuchni. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz. Stylizacja: Ewa Kozioł.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
12 lis 2015 14:58

Wygodna kuchnia. Pomysły na szafki górne do sufitu

Szafki wiszące sięgające aż do samego sufitu są nie tylko funkcjonalnym, ale i eleganckim elementem kuchni. Zobaczcie jak prezentują się w domach Polaków.

Podczas projektowania kuchni, oprócz ergonomicznego ustawienia sprzętów, dobrania trwałych i praktycznych materiałów, projektu szuflad i systemów wysuwanych typu cargo, warto też pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu szafek wiszących, które bywają pomijane i traktowane w głównej mierze jako dekoracja. Oczywiście dysponując dużą kuchnią możemy sobie na to pozwolić, ale w niewielkiej kuchni w bloku należy pamiętać, że szafki wiszące są świetnym dodatkowym miejscem do przechowywania.

Moda i zmieniające się trendy wpływają na podział i sposób otwierania górnych szafek. Oprócz standardowego otwierania do wyboru jest coraz więcej systemów otwierania do góry, które w opcji szafek do samego sufitu są dodatkowo dzielone, co ułatwia ich otwieranie.

Do użytkowania na co dzień wygodne są szafki sięgające do 180-200 cm (w zależności od wzrostu mieszkańców domu). Cała przestrzeń powyżej może być zagospodarowana jako dodatkowe schowki, wręcz mała spiżarnia. W dolnej części szafek wiszących można zabudować mikrofalówkę, co zaoszczędzi miejsce na blacie. W szafce wiszącej możemy też zabudować okap. Jest wiele modeli podszafkowych, które po zabudowie są praktycznie niezauważalne. Ukrycie w szafce nie tylko ogranicza do maksimum jego zabrudzenie, ale i stwarza optycznie czystą płaszczyznę górnej zabudowy kuchennej.

Standardowa głębokość szafek wiszących to ok. 30-35 cm. Aby górna zabudowa nie przeszkadzała w korzystaniu z blatu roboczego i była łatwo dostępna, powinna rozpoczynać się ok. 50-60 cm nad blatem. Można zastosować dwie głębokości szafek: w dolnej części – płytsze (ok. 30 cm), pod sufitem – głębsze, np. 60 cm. Dzięki temu stwarzamy pełnowymiarowy schowek tuż pod sufitem. Takie głębokie szafki mogą łączyć się w jedną całość z szafkami dolnymi za pomocą chociażby wysokiej zabudowy lodówki czy piekarnika, co można podkreślić zróżnicowaną kolorystyką.

Pomysł zawieszania szafek pod sam sufit, oprócz zwiększenia powierzchni przechowywania, ma też inne zalety: rozwiązuje częsty problem, jakim jest odkurzanie trudno dostępnych miejsc. Nie ma bowiem dodatkowej powierzchni płaskiej nad szafkami, gdzie zbiera się kurz. Wszystkie zakamarki i puste przestrzenie są ukryte, dzięki czemu nie przechowujemy na wierzchu zbędnych elementów, które nie tylko zbierają zabrudzenia, ale również wizualnie sprawiają wrażenie nieporządku i chaosu.

Kolorystyka powinna nawiązywać do stylistyki całego mieszkania. Najłatwiejszym zabiegiem jest wykorzystanie bieli. Białe szafki o równych podziałach frontów optycznie uporządkują zabudowę kuchenną. Dodatkowy połysk frontów odbije światło, powiększy i rozświetli pomieszczenie.

Oczywiście każda kolorystyka jest dopuszczalna – nie ma tu ścisłych zasad, ważne tylko, aby przy mniejszych pomieszczeniach uważać na zbyt ciemne odcienie, które mogą przytłoczyć zabudowę. Sprawdzą się jasne szarości i drewno, beże, kremy. We fronty można wkomponować szkło lub lustra. Ciekawie wyglądają również połączenia dwóch odcieni – np. ponadczasowa biel z drewnem o wyraźnych słojach. Takie połączenie na pewno przykuje uwagę i stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym w kuchni.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu należy również upewnić się, że ściana, na której chcemy zawiesić szafki wiszące jest trwała i odpowiednio wytrzymała. Słabe ścianki z płyt gipsowo-kartonowych trzeba odpowiednio wcześniej wzmocnić i przygotować. Dobór odpowiednich systemów mocujących do szafek najlepiej jest powierzyć profesjonaliście.

Tekst: arch. Małgorzata Brewczyńska.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH