Wyspa pełni rolę blatu roboczego. To prawdziwe, w pełni zintegrowane centrum gotowania. Projekt: Chantal Springer. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Wyspa pełni rolę blatu roboczego. To prawdziwe, w pełni zintegrowane centrum gotowania. Projekt: Chantal Springer. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
23 marz 2014 05:42

Wyspa w kuchni. Porady i inspirujące pomysły architektów

Wyspa w kuchni to doskonały pomysł. A już szczególnie w otwartej strefie dziennej. Architekt Małgorzata Brewczyńska radzi jak jak zaprojektować, aby było modnie i wygodnie.

  • arch. Małgorzata Brewczyńska, pracownia Inventive Interiors

    Z ogromną pasją tworzy wnętrza, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania klientów. Zaprojektowane tak, aby zachować równowagę między funkcjonalnością i elegancją.Od wielu lat prowadzi własną pracownię, która działa z myślą tworzenia niepowtarzalnych wnętrz. W swojej ofercie posiada usługi projektowania i aranżacji wnętrz mieszkalnych i komercyjnych drogą tradycyjną, jak również online.

Wyspa doskonale sprawdzi się w roli funkcjonalnego, wygodnego centrum dowodzenia w kuchni. Dodatkowo, dzięki wygodnemu dostępowi ze wszystkich stron, gotowanie, pieczenie i przygotowywanie posiłków, przebiega znacznie szybciej i można w nie zaangażować również członków rodziny.

Wyspa a wielkość pomieszczenia

Wyspa to ciekawe i efektowne rozwiązanie, ale wymaga dość dużo miejsca, zwłaszcza gdy kuchnia jest oddzielnym wnętrzem. Aby projekt z wyspą był ergonomiczny i funkcjonalny, kuchnia zamknięta nie powinna mieć mniejszej powierzchni niż 15-20 m², a jej idealny kształt to kwadrat. W pomieszczeniach otwartych na salon kuchnia może być mniejsza – wyspa jest wtedy rodzajem mebla, często pełniącego także funkcję jadalni.

Wyspa a odległości między szafkami

Podstawowym zadaniem wyspy jest ułatwienie prac kuchennych. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między szafkami a wyspą. Minimalna odległość to 90 cm, ale najlepiej, jeśli będzie to 100-120 cm. Więcej miejsca potrzeba, jeśli wyspa sąsiaduje z ciągiem roboczym – umożliwi to przejście nawet przy otwartych drzwiczkach szafek, czy wysuniętych szufladach.

Wyspa nie powinna być usytuowana w przejściu do innych pomieszczeń, jak również zbyt blisko drzwi, bo będzie utrudniała komunikację.

Funkcje wyspy

Zalet wyspy kuchennej jest wiele: dodatkowe miejsce do pracy, pojemne szafki i szuflady pod jej blatem, modna bryła stanowiąca ozdobę pomieszczenia. Można przy niej zorganizować także barek do spożywania szybkich posiłków, czy wypicia kawy z przyjaciółką. A czasem wyspa jest po prostu tylko umowną granicą między kuchnią a pokojem dziennym.

Na wyspie możemy również zamontować sprzęty AGD. Najłatwiej jest podłączyć płytę ceramiczną lub indukcyjną, do czego potrzebne jest tylko gniazdko elektryczne (instalację chowa się w podłodze). Rzadziej montujemy płytę gazową – z powodu trudności w doprowadzeniu instalacji z gazem. Bez względu na rodzaj płyty nieodzownym elementem wyspy jest okap tzw. wyspowy, czyli taki, który pięknie prezentuje się z każdej strony. Należy również zadbać o jego odpowiednią wydajność – musi ona być relatywnie większa niż standardowego okapu w małej i zamkniętej kuchni.

Przy kuchni otwartej na salon, obliczając wydajność okapu, należy wziąć pod uwagę kubaturę całej otwartej przestrzeni. Jeśli na wyspie ma się znaleźć zlewozmywak, konieczne będzie poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w podłodze z zachowaniem odpowiednich spadków rur – 2-2,5%, by grawitacyjne odprowadzenie ścieków w ogóle funkcjonowało. Innym rozwiązaniem jest wyprowadzenie kanalizacji przez strop nad niższą kondygnacją – np. piwnicą. Problem odprowadzenia ścieków warto rozwiązać już na etapie budowy.

Wyspa od strony estetycznej

Bez względu na kształt wyspy (prostokątny, kwadratowy, owalny) oraz jej wewnętrzne wyposażenie, trzeba również pomyśleć o walorach estetycznych. Jako wolno stojący element powinna nawiązywać do stylistyki kuchni, jak również sąsiadującego z nią pomieszczenia. Należy również uważać, aby nie przeładować ogólnego wrażenia zbyt bogatą formą wyspy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH