Wyspa jest na tyle duża, że bez problemu zmieściła się na niej strefa zmywania, gotowania i przechowywania. Kompozytowy blat doskonale pełni również rolę wygodnego miejsca kuchennych prac. Projekt: Liliana Masewicz-Kowalska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Wyspa jest na tyle duża, że bez problemu zmieściła się na niej strefa zmywania, gotowania i przechowywania. Kompozytowy blat doskonale pełni również rolę wygodnego miejsca kuchennych prac. Projekt: Liliana Masewicz-Kowalska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
04 sie 2014 12:09

Wyspa w kuchni. Zobaczcie projekty z polskich domów

Może być duża lub mała. Może być tylko blatem roboczym lub w pełni zintegrowanym centrum gotowania. Wyspa w kuchni to funkcjonalne i wygodne rozwiązanie.

Wyspa w kuchni jest obecnie bardzo modnym i jednocześnie funkcjonalnym pomysłem. Zanim jednak zdecydujemy się na taką aranżację, zastanówmy się, czy nasze przyzwyczajenia do tradycyjnej kuchni nie będą kolidowały z tym nowym, zupełnie innym rozwiązaniem.

Wyspa buduje zupełnie inną atmosferę w dobrze znanej nam przestrzeni, po prostu uprzyjemnia czas spędzony w kuchni. Przy wyspie, jesteśmy zwróceni do siebie, uczestniczymy we wspólnym gotowaniu, ktoś siedzi obok na stołku barowym… Wygląda to bardziej jak miłe spotkanie niż przykry obowiązek zajmowania się przysłowiowymi „garami”. I jeszcze jedna istotna kwestia: osoba, która przygotowuje jedzenie, nie ma przed sobą ściany lecz salon, jadalnię, współbiesiadników, po prostu miły widok na urozmaiconą przestrzeń.

Pamiętajmy, że wyspa „ma swoje wymagania”. Minimalna wielkość wyspy to blok składający się przynajmniej z dwóch szafek o głębokości 60 cm i łącznej szerokości 80 cm, co daje nam blat o wymiarach 60x80 cm. Mniejsza wyspa będzie, po prostu, niefunkcjonalna.

Jeśli więc mamy taką możliwość, proponuję zwiększyć wyspę, z dwóch powodów. Po pierwsze – uzyskamy większy i tym samym wygodniejszy blat do pracy, po drugie – będzie możliwość zaaranżowania frontu wyspy na różne sposoby: jako miejsce do siedzenia, jeżeli poszerzymy sam blat i ustawimy stołki barowe lub jako podręczną biblioteczkę, jeżeli pod blatem umieścimy półki. W dużych kuchniach można z dwóch stron wyspy umieścić szafki i zróżnicować ich fronty i przeznaczenie (np. od strony salonu czy jadalni na rzeczy typu obrusy, zastawa).

Należy pamiętać, że minimalna przestrzeń między wyspą a szafkami stojącymi pod ścianą to 80 cm, od strony gdzie wyspa nie ma szuflad ani drzwiczek (50-60 cm dla osoby przy blacie + możliwość przejścia) i 120 cm na boku z drzwiczkami. W przypadku szuflad można zmniejszyć odległość do 100 cm. W zależności od układu szafek w kuchni, wyspa może zmieniać wymiary. Jeśli mamy otwartą kuchnię, nasze możliwości również się zwiększają. W przypadku układu szafek w literę L pomieszczenie kuchenne powinno mieć wymiary min. 240x360 cm.

Tekst: arch. wnętrz Ewa Gumkowska, BLOQ Studio Projektowe.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ewka_so, 2014-08-09 23:55:14

    Te zwisające, długie lampy są nieco przerażające - po co, na co, jak to? Ech...

POLECAMY W SERWISACH