W tej kuchni lampy wiszące: nad wyspą oraz blatem roboczym pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Wybrano je z tej samej linii wzorniczej, różni je jedynie kolor i wielkość. Fot. IKEA.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

W tej kuchni lampy wiszące: nad wyspą oraz blatem roboczym pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Wybrano je z tej samej linii wzorniczej, różni je jedynie kolor i wielkość. Fot. IKEA.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
22 sie 2016 09:02

Kuchnia dobrze oświetlona. Zobacz, dlaczego to ważne! Zdjęcia, porady

Oświetlenie pełni w kuchni zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną – podkreśla architekt Małgorzata Goś i podpowiada, jak obie funkcje połączyć, aby było estetycznie, ładnie i wygodnie.

  • Małgorzata Goś, pracownia GG-DESIGN

     

    Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 15 lat zajmuje się projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkalnych i użytkowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wypracowała oryginalny sposób projektowania wnętrz.

    Wykorzystuje misterny eklektyzm form, gdzie surowość dominujących przedmiotów komponuje z finezyjnością dodatków. Ergonomiczność przestrzeni łączy z subtelną estetyką, dzięki czemu otoczenie staje się funkcjonalne i wysmakowane.

Kuchnia jest sercem każdego domu. To miejsce, w którym już nie tylko gotujemy czy przygotowujemy posiłki. To miejsce, w którym spędzamy czas czytając gazetę przy porannej kawie czy kolację ze znajomymi. I właśnie dlatego tak ważnym elementem każdej kuchni jest oświetlenie. Odgrywa ono zarówno rolę ozdobną, jak i funkcjonalną. Istotne jest więc jego odpowiednie rozmieszczenie, rodzaj i moc.

Oświetlenie ogólne

W każdej kuchni powinno znaleźć się oświetlenie ogólne całego pomieszczenia. Nie sprawdzi się na pewno zastosowanie lampy umieszczonej na środku ze światłem skierowanym w dół. Oświetlimy wtedy środek podłogi kuchni, a reszta pomieszczenia pozostanie w półmroku. Najlepszym rozwiązaniem będzie światło odbite od sufitu i rozproszone. W tej znakomicie sprawdzą się plafony lub lampy jarzeniowe w zabudowie katon-gips zainstalowane po obrysie pomieszczenia kuchni.

Oświetlenie pod szafkami

Oprócz oświetlenia ogólnego w kuchnia powinno znaleźć się oświetlenie miejsca pracy: blatu, płyty czy zlewozmywaka. Powinno być mocne, równomiernie rozmieszczane i skierowane bezpośrednio. Najlepiej umieścić je pod szafkami wiszącymi. Sprawdzą się tu listwy LED, halogeny kierunkowe oraz oświetlenie liniowe jarzeniowe. Należy zwrócić uwagę na to, by nie oślepiało ono użytkownika. Przy wyborze należy dobrać odpowiednią moc w zależności od potrzeb. Oświetlenie miejsca pracy powinno mieć około 500 Luxów.

Przygotowywane potrawy nie będą zmieniały koloru pod wpływem zastosowanego przez nas oświetlenia, jeśli wybierzemy barwę światła dziennego 2500 do 3000K.

Możemy również zastosować oświetlenie wewnętrzne szafek kuchennych jako element ozdobny np. przy szafkach przeszklonych lub jako użytkowe przy oświetleniu szaf gospodarczych głębokich.

Ładnie i oszczędnie

Światło LED o niskiej mocy zastosowane przy cokole szafek może pełnić funkcję ozdobną, jak również praktyczną. Niskonapięciowe LEDy pobierają bardzo małą ilość prądu, więc możemy zostawił je włączone również w nocy. Będzie to bardzo wygodne i przydatne dla osób, które korzystają z kuchni, gdy jest już ciemno.

Jeśli zaś pomieszczenie jest na tyle duże, że zmieści nam się w nim jeszcze stół, warto zainstalować nad nim lampę. Tu na pewno sprawdzą się lampy z światłem skierowanym w dół.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH