Fot. Le Pukka

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Fot. Le Pukka
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
11 paź 2016 09:16

Oświetlenie do kuchni. Zobacz najnowsze propozycje

Szybka, poranna kawa i długie wieczory spędzone na pogawędkach ze znajomymi to główna motywacja, aby kuchnie dobrze oświetlić, stworzyć sprzyjający nastrój i wykorzystać wszystkie praktyczne funkcje oświetlenia.

Planując oświetlenie kuchni musimy poza dobrym designem pamiętać o funkcjonalności i bezpieczeństwie. Blaty kuchenne czyli nasza cała strefa używania ostrych narzędzi i sprzętu elektronicznego to miejsce nad którym warto pomyśleć, aby było profesjonalnie oświetlone. Tu możemy śmiało wykorzystać oświetlenie zadaniowe.

Dyskretne i mało widoczne halogeny podszafkowe dobrze doświetlą cały blat, a wieczorem stworzą przyjemny klimat. Możemy również zastosować pod wiszącymi szafkami Ledy, które nie tylko spełnią swoje zadanie, ale zadbają o oszczędność energii. Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska i idealnie wpisze się w nowoczesny wystrój kuchni. Jeśli zdecydowaliśmy się na kuchnie bez górnej zabudowy to mamy spore pole do popisu nie tylko z praktycznym oświetleniem blatów, ale również wystrojem kuchni.

Lampy wiszące nad blatem lub wyspą kuchenną możemy dobierać wedle uznania i wybrać
odpowiedni do stylu kuchni abażur, kształt lampy lub kolorowy przewód. Lampy na wysięgniku to
dobra alternatywa dla kuchennych kinkietów, będą nie tylko wyjątkową dekoracją kuchni, ale
prostym ruchem skierujemy potrzebne światło w konkretne miejsce na blacie.

Strefa komfortu

Lampą wiszącą nad stołem idealnie wyznaczymy strefę jadalnianą. Coraz częściej widzimy kilka lamp wiszących w mieszkaniu, które od samego wejścia pokazują nam gdzie jest miejsce na gotowanie, spożywanie posiłków, a gdzie na odpoczynek.

Oświetlenie stołu najlepiej wybrać do jego wielkości, ale również do wysokości sufitu. Im wyższe ściany tym większa powinna być lampa nad stołem. W małych pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju sprawdzi się lampa z przezroczystym, szklanym kloszem, który sprawi, że pomieszczenie wizualnie będzie przestronniejsze i wpadnie do niego więcej światła dziennego.

Wysokość lampy na stołem powinna być dobrana tak, aby przy jedzeniu nie ograniczała widoczności osoby siedzącej naprzeciw- zwykle wystarczy 70 cm od blatu stołu. Ważnym elementem jest moc oświetlenia i średnica lampy. Warto wybrać żarówkę, która oświetli nam blat, ale będzie cieplejszym światłem niż oświetlenie centralne czy podszafkowe.

Lampa nad stołem nie tylko oświetli punktowo miejsce, ale może grać główną rolę dekoracyjną w
całym pomieszczeniu. Tu można wybrać lampę w kontrastowym kolorze do stonowanego wystroju
kuchni lub o wyjątkowym industrialnym charakterze w metalowych wykończeniach.

Ważne, aby kuchnia posiadała również oświetlenie centralne - tu idealnym rozwiązaniem będzie
plafon sufitowy, który nie przytłoczy, nie pomniejszy kuchni i da szanse na podkreślenie charakteru
innych lamp punktowych.

Jeśli już jesteśmy w temacie pełnego oświetlenia kuchni to przed wyborem lamp i mocy żarówek warto zwrócić uwagę czy jest to kuchnia z oknem i czy jest zachowana w ciemnych lub jasnych kolorach. Pamiętajmy jednak, że w kuchni światła nigdy nie za dużo, to w tym pomieszczeniu spędzamy dużo wolnego czasu o różnych porach dnia.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • KryPak, 2016-11-21 13:18:54

    Piękna aranżacja przedstawiliście na tym zdjęciu. Zastanawiam się nad taką właśnie w mojej kuchni. Dopiero buduje dom i mam teraz tyle na głowie. Czytam was codziennie i szukam inspiracji. Piszcie o nowościach i dajcie mi więcej pomysłów.

POLECAMY W SERWISACH