Dwie delikatne lampy oświetlają blat półwyspu, pełniącego także funkcję stolika jadalnianego. Oprawione w przeźroczyste, szklane klosze harmonizują z delikatną aranżacją kuchni. Projekt: Michał Mikolajczak. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Dwie delikatne lampy oświetlają blat półwyspu, pełniącego także funkcję stolika jadalnianego. Oprawione w przeźroczyste, szklane klosze harmonizują z delikatną aranżacją kuchni. Projekt: Michał Mikolajczak. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
25 lut 2015 14:01

Oświetlenie w jadalni. To proponują polscy projektanci

Tekstylne abażury w kolorze dopasowanym do rolet w kuchni czy kryształowe żyrandole nadające ton całemu wnętrzu. Oświetlenie nad stołem jadalnianym pełni istotną rolę aranżacyjną.

Oświetlenie nad stołem pełni istotną funkcję praktyczną, ale jest jednocześnie bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza. W zależności od jego stylistyki, zmieniać się może charakter całej jadalni.

Przykładowo, czarno-biała kuchnia z frontami wykończonymi na wysoki połysk i dekoracyjnym, francuskim żyrandolem wpisze się w blichtr estetyki glamour. Ta sama przestrzeń jednak może zachować nowoczesny charakter, bez nawiązywania do glamour'u jeśli żyrandol nad stołem zastąpimy nowoczesną lampą o prostej formie. 

Wyeksponowane na kablach, edisonowskie żarówki lub lampy, przywodzące na myśl techniczne oświetlenie lat 30 nadadzą klimat vintage jadalni w drewnie, ale już klasyczny żyrandol w tym samym otoczeniu doda przestrzeni domowego wyrazu. 

Oświetlenie nad stołem jadalnianym możemy dopasowywać pod kątem samego stołu, dobierając harmonizujące barwy lub na zasadzie całkowitego kontrastu, zestawiając np. czarny żyrandol z białym meblem lub na odwrót. W przestrzeniach otwartych oświetlenie może łączyć przestrzeń jadalni z przestrzenią kuchni lub salonu, nawiązując do kolorystyki frontów mebli kuchennych lub też do barwy kompletu wypoczynkowego w pokoju dziennym. 

W naszej galerii prezentujemy 12 przykładów, pokazujących jak w pomysłowy sposób oświetlić stół jadalniany. Zobaczcie, co proponują polscy projektanci!

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • najpak, 2015-03-04 10:07:13

    Zdjęcie nr 7 najfajniejsze :) Takie klimaty lubię, czysto, modernistycznie, designersko. Podobny model jak ten: tylko kolory inne. U mnie pewnie będzie coś podobnego, ale najpierw trzeba zebrać pieniążki na remont :)

POLECAMY W SERWISACH