Nad stołem zawieszono piękne lampy, które jednak pełnią funkcję bardziej dekoracyjną. Dlatego na suficie pojawiają się dodatkowe punkty zapewniające pomieszczeniu wystarczającą ilość oświetlenia. Proj. Małgorzata Mazur, fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Nad stołem zawieszono piękne lampy, które jednak pełnią funkcję bardziej dekoracyjną. Dlatego na suficie pojawiają się dodatkowe punkty zapewniające pomieszczeniu wystarczającą ilość oświetlenia. Proj. Małgorzata Mazur, fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
05 marz 2014 05:13

Oświetlenie w kuchni. Strategiczne miejsca

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu, nie tylko przy gotowaniu. Zadbajmy, by pomieszczenie było odpowiednio oświetlone zapewniając maksimum komfortu użytkowania.

Blat roboczy

Główne strefy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to miejsce przygotowywania posiłków oraz obszar ich spożywania. Blat najczęściej doświetlamy oprawami zamontowanymi pod wiszącymi szafkami zabudowy. Mogą być to tzw. oczka halogenowe, świetlówki, taśmy LED. 

Oświetlenie, które często pojawia się w sufitach podwieszonych nad szafkami, niestety bardziej oświetli ich fronty i stanie się akcentem dekoracyjnym niż funkcjonalnym. Ważny jest również dobór oprawek i miejsce zamontowania włącznika, by wygodnie korzystać z przeznaczenia oświetlenia.

W jadalni

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się lampy zawieszane bezpośrednio nad strefą jadalnianą. Występują w formie zwisów o jednym lub kilku punktach oświetleniowych, w przeróżnych kształtach i kolorach. Tego typu oprawy są niezwykle efektownym elementem, ale moc ich żarówek nie jest największa, a strumień światła ukierunkowany, przez co stanowi przede wszystkim dekoracyjny dodatek oświetleniowy.

Światło centralne

Bardzo ważne jest by zapewnić oświetlenie główne, rozproszone, które obejmie całą powierzchnię kuchni. Niezbędne okaże się podczas rozstawiania zakupów, porządków i zwykłego przemieszczania się. Unikaj mlecznych kloszy skierowanych ku sufitowi, które przytłumiają moc żarówek.

Wszystkie pozostałe zbiegi jak podświetlanie cokołów, elementów pionowych szafek, podłogi itp. potraktuj jako dodatkowy zabieg, który ma podkreślić walory estetyczne całej aranżacji niż zapewnić wystarczającą moc oświetlenia.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-03-06 11:21:48

    lampa wygląda wszechmocnie! :) o to chodzi! jest mocny akcent !

POLECAMY W SERWISACH