Oświetlenie w kuchni. Projekt: Przemek Kuśmierek. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Oświetlenie w kuchni. Projekt: Przemek Kuśmierek. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
15 lut 2017 15:00

Światło w kuchni: 10 pomysłów na jasne wnętrze

Dobrej jakości światło w kuchni to podstawa. Pozwala zrobić odpowiedni nastrój i zwiększa bezpieczeństwo podczas przyrządzania pysznych potraw.

Na rynku mamy wiele opcji jeżeli chodzi o dobór światła w kuchni. Oprócz ogromnego wyboru lamp, możemy wybierać także spośród szerokiego asortymentu żarówek. Dziś omówimy oświetlenie halogenowe w kuchni. Przedstawimy wady i zalety takiego rozwiązania, oraz wyjaśnimy, czym w ogóle są halogeny.

Co to są halogeny?

Halogeny, podobnie jak tradycyjne żarówki posiadają żarnik wolfranowy, jednak ich wnętrze wypełnione jest szlachetnymi gazami z dodatkiem halogenu. Halogen jest odpowiedzialny na zapobieganie ciemnieniu żarówki od środka, przez co halogeny są efektywniejsze. Świecą lepiej i dłużej niż zwykłe żarówki.

Zalety halogenów

Halogeny są zdecydowanie trwalsze od zwykłych żarówek. Z halogenów będziemy korzystać dłużej – szacuje się, że ich żywotność jest nawet 2-4 razy większa od tradycyjnych modeli. Cechują się one wyższą sprawnością. Co to oznacza? Halogen daje więcej światła niż żarówka o tej samej mocy, dodatkowo dają bledsze światło – nawet do 4000 K. Są dostępne w różnych wariantach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. Oddają naturalne barwy otoczenia – nie przekłamują ich, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w kuchni. Dodatkowo, halogeny możemy swobodnie ściemniać jeżeli wymaga tego sytuacja.

Wady halogenów

Halogeny podczas swojej pracy nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Jeżeli porównamy je do dużych świetlówek, to halogeny wykazują się mniejszą żywotnością i niższą sprawnością. Modele podłączone do niższego napięcia często będą wymagać odpowiedniego transformatora przy zasilaniu sieciowym. W porównaniu z innymi nowoczesnymi źródłami światła halogeny pobierają dość sporo energii elektrycznej, dlatego nie należą one do energooszczędnych rozwiązań.

Halogeny – jasny wybór

Halogeny są coraz częściej wybieraną formą oświetlenia. W porównaniu do zwykłych żarówek są one lepsze, mocniejsze i wydajniejsze. Halogeny kojarzą się z nowoczesnym wnętrzem i innowacyjnymi rozwiązaniami. Mimo niewielkich rozmiarów emitują bardzo intensywne światło. Świetnie sprawdza się zarówno w tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych aranżacjach kuchennych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH