• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
15 wrz 2011 15:01

Włącz oszczędzanie

Możemy oszczędzać energię elektryczną bez względu na rodzaj i liczbę źródeł światła w kuchni. W lampach wiszących, oświetleniu podszafkowym czy oprawach montowanych na suficie żarówki żarowe, halogeny, świetlówki wystarczy zastąpić energooszczędnymi diodami.

Lampa LED Stixx firmy Osram to cztery, zasilane bateriami, świecące diody umieszczone w owalnym, aluminiowym drążku (dł. 22 cm) z okrągłą, magnetyczną podstawką. Do zamocowania na suficie lub ścianie, oświetli także blat roboczy. Mobilna! Cena: 69 zł.

' title=
fot. Osram

Chociaż korzystamy już z odnawialnych źródeł energii, to nadal pokrywają one tylko niewielką część naszego zapotrzebowania. Warto zatem szukać sposobów na zmniejszenie zużycia energii, bo to oznacza zarówno doraźne, jak i długoterminowe korzyści. Nawet pięciokrotnie mniejszy pobór mocy, w porównaniu do tradycyjnych żarówek, to główna zaleta oświetlenia typu LED (z ang. Light Emiting Diode). Dioda o mocy 12 W emituje tyle samo światła co tradycyjna „60-tka”, zużywając znacznie mniej prądu!

Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest długa żywotność tego typu oświetlenia. Czas pracy diod wynosi co najmniej 20.000 godz., co w domowej praktyce oznacza, że będzie służyć przez lata (szacuje się, w ciągu roku korzystamy z jednego źródła światła ok. 1.000 godz.). Odporność na częste włączanie i wyłączanie, a także delikatne wstrząsy czy uderzenia to dodatkowe atuty.

Na etapie projektowania kuchni można zaplanować oświetlenie diodowe w różnych miejscach: w lampach sufitowych, jako oświetlenie meblowe (punktowe lub paski), linie świetlne w konstrukcji sufitu podwieszanego oraz oprawy montowane w suficie. W istniejących kuchniach wymiana tradycyjnych żarówek nie stanowi problemu. Producenci oferują kilka rodzajów źródeł światła LED. Modele ze standardowym trzonkiem E27 można wkręcić w miejsce żarówki z żarnikiem, halogenu lub świetlówki.

Kształt takiej lampy odpowiada typowej żarówce, może także przybrać formę dekoracyjną - kształt kulki lub świeczki (trzonek E14). Źródła o napięciu 12 V (z trzonkiem GU5,3) stosuje się w oprawach wbudowywanych w meble (np. zamiast halogenów). Wystarczy w miejsce zużytej żarówki starszego typu wstawić nowoczesną diodę, by płacić niższe rachunki za energię elektryczną. Strefę roboczą można dodatkowo oświetlić bez obawy o wysokie rachunki. Oprawy Deco LED firmy Paulmann (zestaw 3 szt. z zasilaczem w komplecie) to efektowne i praktyczne oświetlenie podszafkowe. Można dobrać oprawy przezroczyste lub w kolorze aluminium. Średnica oprawy to 75 mm, moc 3 W. Cena: ok. 442 zł/aluminium i ok. 522 zł/przezroczyste.

Paulmann
fot. Paulmann

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH