Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Szczotkowana podłoga wykonana z drewna jesionu. Bardzo bogata kolorystycznie. Wymiary deski: 15x158x2180 mm. 327 zł/m2, Timberwise.

Szczotkowana podłoga wykonana z drewna jesionu. Bardzo bogata kolorystycznie. Wymiary deski: 15x158x2180 mm. 327 zł/m2, Timberwise.
  • Autor: Ewa Kozioł
  • 04 lut 2014 15:59 (aktualizacja: 05 lut 2014 09:12)

Drewniana podłoga w kuchni. 10 najciekawszych propozycji

Drewniana podłoga w kuchni. Czy warto? Zapewniamy, że warto. I zapraszamy do galerii, w której znajdziecie nie tylko najciekawsze, ale i najnowsze propozycje producentów.

Nóż, łyżka, talerze, kubek gorącej wody … a to wszystko „ląduje” na podłodze. Zdarzają nam się  jednak i znacznie większe „kuchenne katastrofy”.

Podłoga w kuchni i w jadalni znacznie bardziej narażona jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia czy kontakt z wodą niż w salonie czy w sypialni. Musimy o tym pamiętać zawsze, a już na pewno, jeśli decydujemy się na wykończenie jej drewnem. Bo nie każdy gatunek drewna poradzi sobie z tak trudnymi kuchennymi warunkami. 

Do kuchni i jadalni polecane są gatunki drewna egzotycznego między innymi takie jak: merbau, doussie, jatoba, badi oraz rodzime: dąb, buk, klon czy jawor. Są trwałe, wytrzymałe i odporne na wilgoć. Zarówno jedne, jak i drugie mają świetne parametry, ale i jedne, i drugie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Mogą być zaimpregnowane olejem lub lakierem. 

Nie musimy więc wcale rezygnować z drewnanej podłogi w kuchni, a więc i ciepłego, fajnego klimatu, który nadaje wnętrzu. Wystarczy zajrzeć do naszej galerii, żeby się o tym przekonać. 

 

WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA