• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
18 marz 2010 10:31

Kamienie światła

Olśniewają barwami oraz krystaliczną strukturą. Jednak największą zaletą onyksów i alabastrów jest właściwość przepuszczania światła. Dlatego ich niezwykłą urodę powinno eksponować podświetlenie.

To kamienie dekoracyjne, polecane na ścianki, przepierzenia, wstawki w meblach. W każdej roli są dziełami sztuki stworzonymi przez Naturę.Onyks, wprawiony w front wyspy, luksusowo integruje przestrzeń kuchenno-salonową. Podświetlenie od tyłu podkreśla jego piękny rysunek i krystaliczną strukturę.(proj.: arch. Beata Kozieradzka)

' title=
fot. Monika Filipiuk

W mineralogii onyks bywa nazywany alabastrem kalcytowym, ale wyróżnia się też onyks właściwy (odmianę agatu). Oba kamienie są niezwykle dekoracyjne i przepuszczają światło. Podobne jest ich zastosowanie, pielęgnacja i obróbka. Od czasów starożytnych przypisuje się im magiczne właściwości. Mają przynosić szczęście (także w biznesie) oraz wzmacniać koncentrację przebywających w jego pobliżu osób. Z tego powodu od wieków stosowane były jako materiały wykończeniowe w bibliotekach, bankach i świątyniach, a także do wyrobu pieczęci i biżuterii.

Obecnie to jedne z najmodniejszych i luksusowych materiałów wykończeniowych do jadalni, łazienek, salonów. Najczęściej są stosowane jako różnego rodzaju przepierzenia w ścianach i wstawki w meblach. Nie należy ich używać ani na blaty, ani podłogi. Są drobnoziarniste, spójne, a przez to dające się pięknie polerować. Występują w barwach subtelnych i nasyconych, od mlecznej bieli, żółcieni i beżów, po brązy, fiolety, czerń i intensywne zielenie. Dopiero podświetlenie od tyłu wydobywa w pełni ich zjawiskowy rysunek i kolorystykę. Te szlachetne kamienie można kupić w postaci płyt (tzw. slabów, które przycina się na wymiar), ale także płytek.

W zależności od efektu, który chce się osiągnąć, np. płytki można przyklejać na szkło lub przezroczystą pleksi. Duże, cienkie płyty wbudowuje się we wnęki lub ramy i – oczywiście – podświetla (np. diodami lub świetlówkami). Można też odwracać płyty do siebie licami, tworząc lustrzane odbicie siebie samych. Rozwiązań oraz wykończeń kamienia jest wiele. Zawsze należy je skonsultować z profesjonalną firmą kamieniarską.

Ile kosztuje onyks?

Onice Iris – płyta; złocisto-żółty z wyraźnymi brązowo-czarnymi smugami. Cena: ok. 2.300 zł/m2, Hoder.

Hoder płyta
fot. Hoder

Paradisso – płyta; złocisto-żółty z efektownie „rozmytą” strukturą i brązowymi żyłkami. Cena: ok. 2.800 zł/m2, Hoder.

Hoder płyta
fot. Hoder

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH