• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 gru 2008 13:45

Łączyć czy dzielić?

Łączenie lub dzielenie przestrzeni mieszkalnej to wyzwanie dla każdego. Przestrzeń możemy organizować przez większą lub mniejszą liczbę ścianek działowych, zróżnicowane wysokości pomieszczeń, żaluzje, rozsuwane ściany lub drzwi.

Od lat popularnością się cieszą przestrzenie otwarte, które łączą pomieszczenia, dają poczucie swobody i są funkcjonalne. Najczęściej stosuje się połączenie pokoju dziennego (salonu) i kuchni. Innym przykładem jest łączenie sypialni i łazienki. W przestrzeni otwartej możemy też wyznaczyć poszczególne, funkcjonalne strefy – chociażby poprzez zastosowanie innej kolorystyki ścian lub różne nawierzchnie podłogi.

Jednak nawet w otwartej przestrzeni znajdzie się coś, co chcemy ukryć lub zasłonić, np. kuchenkę z widocznymi garnkami, płaszcze wiszące w przedpokoju czy toaletę widoczną z sypialni. W takich sytuacjach podzielenie przestrzeni staje się niezbędne. Nie zawsze konieczne jest w takich sytuacjach stawianie ścianek działowych. Na pograniczu kuchni i salonu możemy postawić bar, który będzie częściowo dzielił przestrzeń, jak też zasłaniał elementy, które chcemy ukryć. Innym rozwiązaniem, będącym receptą na czasowe uciążliwości otwartych pomieszczeń są przesuwane drzwi i ruchome ścianki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy w dowolnej chwili odsłaniać lub zasłaniać wybrany fragment wnętrza.

Przestrzeń - pomysły architektów

Przykład połączenia salonu, holu, jadalni i kuchni. Centralnym miejscem jest salon, z którego jest płynne przejście do jadalni, kuchni i przedpokoju. Salon wpisany w otwartą przestrzeń jest jednoznacznie wytyczonym miejscem wypoczynkowym – efekt ten uzyskano poprzez obniżenie podłogi, skąd powstała niecka wyłożona parkietem drewnianym merbau. Natomiast strefę domowego pasażu, ciągnącą się od drzwi wejściowych do tarasu wyznaczają szkliwione płytki gresowe. Poza tym hol jest pomysłowo oddzielony od kuchni ażurową ścianką działową uzupełnioną dekoracjami roślinnymi, co pozwala zasłonić przestrzeń użytkową kuchni.

Proj. Jarosław Jończyk, Monika Włodarczyk
Proj. Jarosław Jończyk, Monika Włodarczyk

Tutaj widoczne jest połączenie przedpokoju z płynnym przejściem do jadalni i salonu. Tu bliskie położenie korytarza nie zakłóca rytmu pracy w kuchni. Poszczególne funkcjonalne strefy są wytyczone przez różnorodne nawierzchnie podłogi: w korytarzu i nowoczesnej kuchni zastosowano jasny gres, z kolei w jadalni i salonie ciemną podłogę drewnianą. Jadalnia została częściowo oddzielona od salonu ścianką działową, co pozwala na zachowanie pewnej harmonii i zaznaczenie różnicy w wystroju – nowoczesnego charakteru jadalni i stylowo wykończonego pokoju dziennego.

Proj. Jacek Tryc, Iwo Kęsy
Proj. Jacek Tryc, Iwo Kęsy

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • venus-meble-eu, 2012-11-02 11:42:07

  świetny pomysł :) ciekawe jak od strony praktycznej to wygląda ;)
 • krochmalinka, 2012-10-05 10:25:35

  rzeczywiście, połączenie łazienki i sypialni może być ciekawym rozwiązaniem, lubię takie nietypowe aranżacje, na n-design zawsze jak dotąd szukałam inspiracji, ale ta strona też powędruje do ulubionych :)
 • Kiwaczek, 2009-03-18 08:06:54

  Ciekawe pomysły na oddzielenie ścianką działową kuchni od salonu, podoba mi się
 • zen, 2009-03-17 19:24:39

  zwłaszcza łazienki są frapujące, kiedy są połączone z sypialniami. Wygląda nieźle, ciekaw jestem jak sprawdza się w praniu.

POLECAMY W SERWISACH