• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
16 lis 2011 12:43

Montujemy szkło nad kuchennym blatem

Matowe, błyszczące, piaskowane a nawet zbrojone. Różnorodność szkła sprawiła, że stało się eleganckim zamiennikiem dla płytek ceramicznych, kamienia oraz drewna na ścianach nad blatami roboczymi w kuchniach.

Obecność szklanej tafli na ścianie za zlewozmywakiem zdradza biżuteryjny dekor. (na zdjęciu: kolekcja „Esprit home” firmy Alno.

' title=
fot. Alno

Podświetlany panel ze szkła na ścianie jest nie tylko elegancki, ale i praktyczny – zapewnia oświetlenie blatu roboczego. (na zdjęciu: kolekcja „Milano” firmy Biefbi.

' title=
fot. Biefbi

Ściana w kuchni między blatem a szafkami wiszącymi musi wytrzymać wiele.

Do tego jest bardzo ważnym elementem wystroju kuchni. Warto zatem zadbać, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna. Projektując kuchnię należy wybrać taki materiał, który będzie odporny na brud, łatwy w utrzymaniu oraz elegancko dopełni jej wystrój. I właśnie dlatego gładka oraz łatwa do wyczyszczenia powierzchnia szkła sprawiła, że znajduje on coraz więcej zwolenników.

Bezpieczeństwo

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest bezbarwne szkło typu float o grubości 4-6 mm.Zwiększoną wytrzymałość da nam szkło hartowane lub klejone. Szkło klejone składa się z tafli połączonych ze sobą folią lub żywicą, przez co w razie rozbicia szyba nie rozpryśnie się. Szkło hartowane, przez proces podgrzewania do ponad 600°C, a następnie gwałtownego schładzania, staje się odporne na uderzenia i temperaturę.

Należy pamiętać, że po uderzeniu takie szkło rozsypuje się na drobne, ale nieostre kawałki. Wszelkie otwory na gniazdka czy ścienne baterie zlewozmywakowe muszą być wykonane przed hartowaniem. We wnętrzach minimalistycznych można użyć szkła zbrojonego – z wtopioną metalową siatką, która w razie stłuczki podtrzymuje odłamki. Nie zawsze konieczne jest instalowania tafli o podwyższonej wytrzymałości – wybór najlepiej skonsultować ze szklarzem.

Kolory i wzory

Surowe i chłodne w swoim wyrazie szkło można oczywiście ożywić. Dzięki szerokiej palecie barw, łatwo je dopasować niemal do każdego wnętrza, choć szkło najlepiej sprawdzi się w kuchni nowoczesnej. Szklane tafle nadają się także do malowania. Dostępne kolory? Od naturalnych odcieni, przez barwy pastelowe, po głęboką czerń. A może lepiej wykorzystać jego transparentność i przykleić od spodu zdjęcia, przepisy, fototapetę? Szczególnie dobrze szkło sprawdzi się w małych kuchniach.

Odbijająca światło powierzchnia dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Jego atuty warto wykorzystać również w kuchniach otwartych, połączonych z pokojem dziennym. Takie wnętrza wymagają dyscypliny w dobieraniu elementów wyposażenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH