Podłoga winylowa. Fpt. NOVA Technologie Obiektowe

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Podłoga winylowa. Fpt. NOVA Technologie Obiektowe
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
21 gru 2016 11:13

Podłoga w kuchni - co zamiast płytek?

Kuchnia to serce domu, a to oznacza również, że jest najintensywniej eksploatowanym pomieszczeniem w domu. Kuchenna podłoga znieść musi więcej niż posadzka w sypialni czy salonie.

Tradycyjnie najczęściej wybieranym rodzajem podłóg do kuchni są różnego rodzaju płytki ceramiczne. To dlatego, że nie wchłaniają wody, są odporne na ścieranie i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci. Niestety, płytki mają też swoje wady. Po pierwsze – są zimne w dotyku. Po drugie – naczynie, które upadnie na taką podłogę, nie tylko samo najpewniej się rozbije, ale często również może „wyszczerbić” płytkę, pozostawiając bardzo nieestetyczny efekt.

Trzeba przyznać, że inne rodzaje posadzek bywają cieplejsze i potrafią lepiej amortyzować upadki. A i kontakt z wodą – o ile jest umiarkowany – nie stanowi dla nich problemu.

Nowocześnie: wykładziny winylowe (LVT)

Wykładziny lub płytki PCW znają pewnie prawie wszyscy. Są tanie i wygodne w codziennym użytkowaniu, ale… nie są szczególnie trwałe. Co innego panele, płytki lub wykładziny LVT, nazywane także winylowymi.

Wykładzina LVT wykonana jest z nowoczesnego materiału syntetycznego, opracowanego właśnie z myślą o wyeliminowaniu wad typowej płytki PCW. Na wierzchu płytki winylowej znajduje się przezroczysta warstwa poliuretanu. Pod nią znajdziemy przezroczystą warstwę z PCW. Wzór płytek i paneli tłoczony jest dopiero na trzeciej warstwie, dzięki czemu jest on podwójnie chroniony przed zniszczeniem, zabrudzeniem lub szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pod warstwą tzw. filmu (wzoru), znajdują się jeszcze dwie warstwy – zasadnicza warstwa nośna oraz warstwa wzmacniająca.

To, co przemawia za wykorzystaniem materiałów LVT w kuchni jest ich niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne. Upuszczenie ciężkiego przedmiotu nie powinno spowodować pęknięcia czy „wyszczerbienia”. Nie oznacza to oczywiście, że taka podłoga jest zupełnie niezniszczalna. Nawet jednak, gdy do uszkodzenia dojdzie, panele winylowe można poddawać renowacji poprzez nanoszenie na nie specjalnych powłok poliuretanowych lub polimerowo-akrylowych.

Bardzo ważny jest fakt, że panele winylowe są odporne na zaplamienia oraz mają właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu i są stosunkowo odporne na ładunki elektryczne. Odporne są również na grzyby i bakterie. Bardzo często podłogi winylowe mają powierzchnię „antypoślizgową” – to szczególnie istotne, gdy w domu są małe dzieci.

Podłogi winylowe występują także w wersjach całkowicie wodoodpornych i właśnie takich należy szukać, jeśli chcemy je zainstalować w kuchni lub w łazience – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Bardzo ważną zaletą paneli LVT jest to, że są one ciepłe w dotyku. Świetnie nadają się również do stosowania na ogrzewanie podłogowe – dodaje.

Panel lub płytka LVT może mieć dowolny kolor – jednobarwny, z abstrakcyjnym wielokolorowym wzorem albo z wzorem imitującym kamień lub drewno. Istnieją także panele o fakturze 3D, które do złudzenia przypominają naturalne materiały. Dzięki temu podłogi winylowe można zastosować w każdej kuchni, bez względu na to, jaki wygląd zechcemy jej nadać.

Tradycyjnie: podłoga drewniana

Zamontowanie drewnianej posadzki w pomieszczeniu takim jak kuchnia może się wydawać ryzykowne, choć trzeba przyznać, że podłoga wykonana z tak szlachetnego i naturalnego materiału na pewno będzie przyciągała wzrok. Na szczęście ryzyko można zminimalizować prawie całkowicie, przestrzegając kilku zasad.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH