Podłoga w kuchni: drewno. Fot. Pexels

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Podłoga w kuchni: drewno. Fot. Pexels
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 wrz 2017 12:13

Podłoga w kuchni: drewno i wykładzina

Na podłogach w polskich kuchniach od lat królują płytki ceramiczne. Ale to nie jedyna możliwość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na kuchennej podłodze położyć wykładzinę, a nawet drewno. W takim przypadku wybór powinien być jednak starannie przemyślany.

Kuchnia to w domu miejsce szczególne. To w niej domownicy spędzają dużo czasu, a jeśli kuchnia jest połączona z salonem, staje się także tą częścią domu, którą odwiedzają goście. Dlatego kuchnia powinna być miejscem zarówno praktycznym, jak i reprezentacyjnym. Takie cechy powinna mieć również kuchenna podłoga. Musi być ona odporna na uszkodzenia i zaplamienia, a przy tym dobrze wyglądać.

Drewno – zawsze na czasie

Jeśli zależy nam na ponadczasowym wyglądzie, z pewnością weźmiemy pod uwagę drewno. Bez względu na zmieniające się mody, drewniana podłoga zawsze nadaje wnętrzu elegancki, a przy odpowiedniej aranżacji, nawet ekskluzywny wygląd. Poza tym drewniana podłoga jest ciepła w dotyku i dobrze amortyzuje upadki.

Zobacz także: Blat w kuchni: 10 pomysłów na drewno

Jednak wybór drewna do kuchni budzi pewne obawy – częściowo uzasadnione. Co do zasady, drewno źle reaguje na kontakt z wilgocią, nie jest też szczególnie odporne na zaplamienia. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą zminimalizować ten problem.

Zasady montażu drewnianej podłogi w kuchni:

• Wybierajmy najtwardsze gatunki. Z krajowych najlepiej brać pod uwagę buk, czereśnię, dąb, klon, jawor, a z egzotycznych dobrze sprawdzi się m.in. doussie, jatoba, merbau, wiśnia brazylijska.
• Najlepiej zdecydować się na duże deski, z jak najmniejszą ilością sęków lub przebarwień. Taką podłogę łatwiej będzie utrzymać w czystości i będzie ona bardziej odporna na uszkodzenia.
• Do kuchni szczególnie warto polecić jasne kolory drewna – na takiej posadce mniej widoczne będą ślady kurzu i zabrudzeń, których w kuchni z pewnością nie unikniemy.
• Alternatywą dla litego drewna mogą być panele drewniane, które mają inną konstrukcję, dzięki czemu nie są tak bardzo narażone na zmiany objętości pod wpływem różnic temperatury i wilgotności. Wybór paneli oznacza m.in. mniejsze ryzyko pojawienia się wybrzuszeń.
• Podczas montażu wskazane jest zastosowanie specjalnego środka do uszczelniania krawędzi.
• Podłogę drewnianą w kuchni najlepiej zabezpieczyć lakierem – dla lepszej ochrony można położyć nawet kilka warstw.

Jeśli wybierzemy podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał został odpowiednio wysezonowany – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe. Ważne jest także, aby podłoże, do którego drewno zostanie przyklejone, było odpowiednio wytrzymałe i suche. Staranne przygotowanie podłoża najważniejsze będzie w sytuacji, gdy chcemy zamontować deski wielkowymiarowe – podkreśla.

Nowoczesne wykładziny

Inną ciekawą alternatywą dla posadzki ceramicznej w kuchni może być wykładzina – szczególnie winylowa. Wykładziny, płytki bądź panele winylowe – inaczej: Luxury Vinyl Tiles – stanowią nowocześniejszą wersję wykładzin PCW. Jest to materiał sztuczny, ale opracowany w taki sposób, aby wyeliminować wady innych powierzchni podłogowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, producentom udało się stworzyć materiał łatwy do utrzymania w czystości i antyalergiczny.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH