Z prostymi i nowoczesnymi bryłami mebli dobrze jest skomponować fototapetę. Motyw orzeźwiających owoców za szkłem dodaje kuchni dynamizmu. Na zdjęciu: zabudowa z programu G888 Vitus marki Wellman. Fot. Wellman.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Z prostymi i nowoczesnymi bryłami mebli dobrze jest skomponować fototapetę. Motyw orzeźwiających owoców za szkłem dodaje kuchni dynamizmu. Na zdjęciu: zabudowa z programu G888 Vitus marki Wellman. Fot. Wellman.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
22 gru 2015 13:23

Ściana nad blatem. 15 pomysłów na dekoracyjne szkło

Ściana nad blatem w kuchni powinna być odpowiednio zabezpieczona. Zamiast tradycyjnych płytek można wybrać szkło w różnych wariantach.

Strefa przygotowywania posiłków, gotowania oraz mycia naczyń to miejsca wystawione na ciągłe działanie temperatury, wody i zabrudzeń. Dlatego ściana nad blatami wymaga specjalnego zabezpieczenia.

Szkło nad blatem - dostępne rozwiązania

Ściana nad blatem powinna też, jako miejsce, które przyciąga wzrok, być estetyczna. Do wyboru jest wiele opcji.

1. Hartowane szkło bezbarwne – pod nim można przykleić laminowaną tapetę. To rozwiązanie zarówno dekoracyjne, jak i bardzo praktyczne. Wzór tapety nie ulega wtedy zniszczeniu. Pod przezroczystą szklaną taflą ścianę można pomalować również na dowolny kolor, a gdy się znudzi, szkło można zdjąć i dowolnie go zmienić.

2. Hartowane szkło lakierowane – z jednej strony jest pokryte lakierem, można je zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL (tysiące odcieni do wyboru).

3. Hartowane szkło z nadrukiem - do zamówienia u szklarza lub dobrania z gotowej oferty producentów mebli (zazwyczaj do danej kolekcji szafek oferowanych jest kilka wariantów szkła). Wzorów jest mnóstwo – od motywów kawiarnianych, poprzez warzywa i owoce, a na miejskich panoramach kończąc. Nadruk na szkle dopasujemy pod kolor mebli, blatów lub styl aranżacji. Można wykorzystać własnoręcznie zrobioną fotografię lub kupić ją w banku zdjęć.

4. Szkło laminowane – podklejone folią przezroczystą lub z nadrukiem; jeśli szkło się rozbije, tafla nie rozpada się, pozostając na folii.

5. Szklane płytki i mozaika – drobne kwadraty lub wieloboki ze szkła można układać np. jako dekor pomiędzy zwykłe płytki.

Szkło nad blatem - jak montować?

Istotnym przy urządzaniu kuchni jest także rodzaj montażu szkła nad blatem. Tafle najlepiej jest montować po konsultacji z fachowcem, który doradzi, jaki dokładnie wymiar szkła jest potrzebny. Warto też pamiętać o uszczelnieniu krawędzi stykających się ze ścianą silikonem lub akrylem. Uniemożliwi to przedostawanie się brudu pod szklaną taflę.

Do wyboru są różne sposoby montażu. Szkło można przymocować na:

1. Klej – gdy nie chcemy, by były widoczne jakiekolwiek elementy mocowania.

2. Listwy – dostępne są gotowe zestawy: szklane szyby z listwami montażowymi (na dolną i górną krawędź) oraz specjalnymi klipsami. Pomiędzy zamontowane szyny wsuwa się szklaną taflę (potrzebny jest wtedy swobodny dostęp do ściany z jednej strony).

3. Śruby - wybierając ten sposób, trzeba pamiętać, by zlecić wykonanie otworów, które będą pasowały do wielkości śrub. Elementy montujące można potem zasłonić specjalnymi nakładkami z metalu.

4. Dystanse – pozwalają zachować nawet kilkucentymetrową odległość od ściany. Gdy między szkłem hartowanym a ścianą mamy odstęp, przestrzeń można wypełnić np. piaskiem z muszelkami, kamykami, czy zamontować w niej lampki.

Ceny szklanych tafli wahają się od ok. 60 do 500 zł za metr kwadratowy. Najtańszą opcją jest szkło laminowane, najdroższą zaś – hartowane. Dodatkowe koszty ponosi się u szklarza również za wszystkie otwory na śruby, które trzeba wywiercić przed montażem, oraz obróbkę krawędzi.

Tekst: Judyta Kokoszkiewicz. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH