W tej eleganckiej czarno-białej kuchni ścianę nad blatem pokrywa szklana mozaika. Niepodświetlona ma czarny kolor, pod wpływem oświetlenia mieni się różnymi odcieniami. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

W tej eleganckiej czarno-białej kuchni ścianę nad blatem pokrywa szklana mozaika. Niepodświetlona ma czarny kolor, pod wpływem oświetlenia mieni się różnymi odcieniami. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
30 lip 2015 13:40

Ściana nad blatem: 15 pomysłów polskich projektantów

Eleganckie kafle, płyta MDF, a może tradycyjna tapeta? Pomysłów na ścianę nad blatem jest niemal tak wiele, jak samych właścicieli kuchni. Zobaczcie niektóre z nich.

Ściana nad blatem to z jednej strony miejsce narażone na ciągły kontakt z wilgocią, wysoką temperaturą i na różnego rodzaju zabrudzenia. Z drugiej strony jest to powierzchnia w kuchni, przyciągająca wzrok domowników i podejmowanych gości. Wybierając metodę jej wykończenia trzeba mieć zatem na uwadze zarówno aspekt estetyczny, jak i funkcjonalność rozwiązania.

Sposobów na wykończenie ściany nad blatem jest wiele - od klasyki gatunku, jaką są płytki ceramiczne po nietuzinkowe, po indywidualne rozwiązania w postaci... drobnych ziarenek kawy, ciasno ubitych jedno przy drugim. Dużą popularnością cieszą się fototapety lub panele szklane z nadrukowaną na tafle szkła grafiką.

Jedno i drugie rozwiązanie pozwala na dużą dowolność wybranego wzoru: od geometrycznych abstrakcji po malownicze krajobrazy. Szkło z nadrukiem cyfrowym jest od razu automatycznie odporne na wilgoć, fototapetę warto zalaminować lub przykryć przeźroczystym szkłem. Podobnej ochrony będzie wymagała tradycyjna tapeta - z kwiecistym wzorem wspaniale wpisze się w przestrzeń klasycznej kuchni.

Praktycznym i estetycznym rozwiązaniem jest szkło lacobel, które jest odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu, a przy tym pozwala na barwienie go na wielorakie kolory. Do kuchni w stylu angielskim lub rustykalnym idealnie pasować będą tradycyjne kafle lub imitujące je płytki ceramiczne. Najpiękniej wyglądają w białym kolorze, barwach kremowych i jasnych szarościach.

W nowoczesnych kuchniach z kolei, ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest pokrycie powierzchni ściany takim samym materiałem, z jakiego wykonano blat. Jednorodność materiałów daje ciekawy efekt wizualny, przy czym ściana jest odpowiednio odporna na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia.

W naszej galerii prezentujemy 15 pomysłów na wykończenie ściany nad blatem. Zobaczcie, jakie rozwiązania wybierają Polacy.

 

 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • lazurek24, 2015-08-10 13:40:11

    mnie się podobają te małe kafeleczki, w ogóle słuchajcie - każdy sposób jest na jedno ciekawy i designerski, wszystko zależy od tego co kto lubi :) mnie się kilka podoba i miałabym na pewno problem żeby się zdecydować ;p
  • Ala, 2015-08-10 12:45:37

    Mnie się bardzo podobają ściany z betonu architektonicznego jako element dekoracyjny.

POLECAMY W SERWISACH