Bardzo pomysłowe wykończenie ściany nad blatem. Szarą farbę udekorowano zdobieniami z zielonego filcu, a całość osłonięto przeźroczystą taflą szkła. Projekt: Marta Kruk. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Bardzo pomysłowe wykończenie ściany nad blatem. Szarą farbę udekorowano zdobieniami z zielonego filcu, a całość osłonięto przeźroczystą taflą szkła. Projekt: Marta Kruk. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
05 paź 2015 13:06

Ściana nad blatem: pomysły z polskich domów

Ścianę nad blatem powinniśmy wykończyć trwałym materiałem, który łatwo utrzymać w czystości. Ważne również, aby ładnie się prezentował.

Ścianę nad blatem można wykończyć na wiele sposobów. Najpopularniejsze z nich to fototapeta, szkło oraz płytki ceramiczne. Wybierając jeden konkretny, pamiętajmy, że powierzchnia ta jest szczególnym miejscem na mapie kuchni. 

Przede wszystkim, ściana nad blatem jest nieustannie narażona na działanie wilgoci, wysoką temperaturę i zabrudzenia, takie jak np. tryskający z patelni tłuszcz. Warto zatem zainwestować w materiał, który jest odporny na wilgoć, a także łatwy w czyszczeniu i dobrze znoszący wysokie temperatury. Pamiętajmy jednocześnie, że ściana nad blatem jest również niezwykle istotnym elementem aranżacji kuchni.

Klasycznym wyborem nad blat kuchenny są oczywiście płytki ceramiczne, które są trwałe i można je bez obaw czyścić wodą z detergentem. Pewnym mankamentem w ich wypadku są jedynie przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytkami, wypełnione fugami, które trudniej się czyści. Mycie jednorodnej tafli szkła jest mniej kłopotliwe, jednak musimy pamiętać, aby wybierać szkło odporne na stłuczenia, dobrze znoszące wysokie temperatury. Najlepiej jest zainwestować w szkło hartowane lub laminowane. 

Decydując się na fototapetę nad blatem, mamy do wyboru szereg niesamowitych, najbardziej oryginalnych grafik i zdjęć. Możemy nawet ozdobić ścianę fotografiami swojego autorstwa lub kolażem rodzinnych zdjęć. Fototapeta może być zalaminowana, pokryta ochronną warstwą. Można również przekryć ją szklaną taflą, która będzie pełnić rolę warstwy ochronnej. Za szkłem możemy "schować" także inne dekoracje, np. ozdoby z filcu, zamocowane do ściany, tradycyjną wzorzystą tapetę czy np. czerwoną cegłę. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH