Efektowna, metalowa mozaika w kolorze srebra idealnie pasuje do jasnych mebli i podłogi oraz ciemnego, granitowego blatu. Nadaje kuchni nowoczesny, ale i indywidualny charakter. Projekt: Agnieszka Żyła. Fot. Bartosz Jarosz. Stylizacja: Ewa Kozioł.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Efektowna, metalowa mozaika w kolorze srebra idealnie pasuje do jasnych mebli i podłogi oraz ciemnego, granitowego blatu. Nadaje kuchni nowoczesny, ale i indywidualny charakter. Projekt: Agnieszka Żyła. Fot. Bartosz Jarosz. Stylizacja: Ewa Kozioł.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
02 sie 2014 14:17

Ściana nad blatem w kuchni. Wykończ ją piękną mozaiką

Mozaika to ciekawy i oryginalny sposób na wykończenie ściany nad kuchennym blatem. Zobaczcie jak prezentuje się w polskich domach.

Mozaikę nad kuchennym blatem można zastosować na całej ścianie lub tylko na jej fragmencie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku będzie stanowiła niezwykle ciekawy element dekoracyjny. Już zaledwie ich niewielka ilość atrakcyjnie odbija światło, a różnorodne zestawienia tworzą niepowtarzalne kompozycje. Co ważne – mozaika łączy funkcje estetyczne z użytkowymi. Bez problemu poradzi sobie z wodą, wilgocią czy środkami stosowanymi na co dzień w kuchni.

Kostki mozaiki mogą mieć różne kształty. Najbardziej popularne są elementy kwadratowe, ale spotyka się także prostokątne, owalne, paski, kółka a nawet trójkąty i formy nieregularne. Bez względu na kształt, kostki zawsze są mocowane fabrycznie do specjalnych siatek, z którymi tworzą tzw. plaster (najczęściej o wymiarach ok. 30x30 cm), dzięki czemu łatwo i szybko się je układa. Nie ma także kłopotu z przycinaniem. Szeroka paleta kolorów, materiałów i formatów kostek pozwala na zaprojektowanie kuchni w każdym stylu.

Jest kilka rodzajów mozaiek dostępnych na rynku. Do najpopularniejszych zaliczamy: ceramiczne, gresowe, kamienne oraz szklane. Ciekawie prezentują się również mozaiki drewniane i metalowe. Poniżej znajdziecie opisy każdej z nich.

Mozaiki ceramiczne – technologia ich produkcji jest podobna do płytek ceramicznych, kolekcje o fantazyjnych kostkach są często wykonywane ręcznie.

Mozaiki gresowe – szczególnie polecane do stref wilgotnych, można nimi wykańczać i ściany, i podłogi, dostępne w kolekcjach z płytkami gresowymi.

Mozaiki kamienne – wykonywane m.in. z marmuru, trawertynu, kwarcytu, łupku, onyksu, otoczaków, mają postać przycinanych kostek, np. kwadratów lub prostokątów, nieregularnie łamanych albo naturalne kształty (otoczaki).

Mozaiki szklane – do ich produkcji wykorzystuje się szkło bezpieczne, nie ma ryzyka skaleczenia dłoni czy stóp. Kostki mogą mieć różne wykończenie, np. brokatowe, opalizujące, perłowe czy z efektem postarzenia.

Mozaiki drewniane – do wyboru są gatunki drewna odporne na podwyższoną wilgotność, jak bambus, dąb, cyprys, merbau, wenge. Ich kostki są przycinane zwykle do kształtu kwadratów i prostokątów.

Mozaiki metalowe – do ich produkcji wykorzystuje się m.in. stal szlachetną oraz miedź, kostki mogą mieć kształty regularne lub fantazyjne, nierzadko z fakturą.

Jeśli szukacie bardziej ekskluzywnego efektu, pomyślcie o masie perłowej czy mozaice z kamieni półszlachetnych, np. onyksu. Możesz wybrać mozaikę gładką lub mieniącą się wieloma odcieniami. Oryginalnie prezentują się mozaiki z mieszanych materiałów, jak szkło z kamieniem naturalnym albo metalem.

Tekst: Małgorzata Brewczyńska.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • kaśtruskawka, 2015-08-26 10:28:46

    Pięknie to wszystko wygląda, ale moja kuchnia też jest piękna! Meble od Studioinvita prezentują się u nas znakomicie.

POLECAMY W SERWISACH