Ciemny blat i białe fronty szafek ożywiono kolorowymi dodatkami oraz przyciągającym wzrok akcentem dekoracyjnym w postaci fototapety z grafiką soczystego zielonego bambusa. Projekt: Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Ciemny blat i białe fronty szafek ożywiono kolorowymi dodatkami oraz przyciągającym wzrok akcentem dekoracyjnym w postaci fototapety z grafiką soczystego zielonego bambusa. Projekt: Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
13 paź 2014 11:30

Ściana w kuchni - co nad blatem? Pomysły architektów

To, jakim materiałem wykończymy ścianę nad blatem w kuchni w znacznym stopniu może zadecydować o charakterze całego pomieszczenia. Zobaczcie, na co decydowali się architekci.

Ściana nad blatem jest szczególnym rodzajem powierzchni. Zlokalizowana nad powierzchnią roboczą, z której korzystamy codziennie, znajduje się w samym centrum kuchni. Stanowi tym samym istotny element dekoracyjny jej wnętrza.

Jednocześnie, jest stale narażana na wpływ wysokiej temperatury, chlapiącej wody, tłuszczu i brudu z przygotowywanych potraw. Musi być wobec tego trwała i łatwo w czyszczeniu.

Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym, stosowanym na tej powierzchni są oczywiście płytki ceramiczne. Spełniają one zarówno wymogi praktyczne, jak i oferują bogactwo kolorów, wzorów i faktur.

Obok płytek, coraz popularniejsze staje się wykańczanie powierzchni nad blatem kuchennym szkłem. Może być ono kolorowe, mleczne lub przezroczyste – wówczas, gdy umieściliśmy za nim efektowną grafikę, fototapetę lub tradycyjną tapetę. Szkło wygląda efektownie i elegancko, nadaje kuchni połysk i wrażenie lekkości. Pamiętajmy, aby wybierać szkło hartowane - o podwyższonej odporności, lub klejone, które w przypadku jego zbicia pozostanie na swoim miejscu.

Ścianę nad blatem można też tradycyjnie pomalować. Ważne, aby użyta przez nas farba była specjalnym produktem przeznaczonym do kuchni i łazienek, odpornym na wilgoć i pozwalającym na wielokrotne szorowanie. Coraz częściej nad blatem kuchennym możemy również spotkać elementy drewniane, pokryte fornirem lub wykonane z płyt MDF.

Bogaty wybór materiałów wykończeniowych pozostawia nam niemal nieograniczone pole do popisu!

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Marianna, 2015-01-23 14:19:53

    Ja bym postawiła na płytki - uważam, że płytki nawet i w kuchni mają swoje miejsce - pozwalają utrzymać pomieszczenie w czystości są wygodne, oporne na wilgoć. Oczywiście można dobrać sobie takie, imitujące panele, które dodadzą wnętrzu nieco finezji no i są praktyczne. Kto co woli :P
  • Anna04, 2014-10-25 16:58:26

    Osobiście uważam że montowanie nad blatem w kuchni szkła - w postaci lacobelu jest rewelacyjnym rozwiązaniem, sama takie rozważam łaszcza że wybór dostępnych grafik jest bardzo obszerny

POLECAMY W SERWISACH