Aranżacja kuchni. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Aranżacja kuchni. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
20 marz 2017 14:57

Aranżacja kuchni. 10 projektów z polskich domów

Kuchnia to pomieszczenie, w którym wszystko powinno być idealnie zaplanowane i dobrze przemyślane. Ma być nie tylko ładna, ale też wygodna i funkcjonalna.

Idealnie zaprojektowana kuchnia powinna składać się kolejno ze strefy zapasów, strefy przechowywania, strefy zmywania, strefy przygotowywania oraz strefy gotowania. Taki układ jest podobno najbardziej funkcjonalny, ale dlaczego? Najpierw strefa zapasów. Jest to na przykład wysoka szafka, w której możemy przechowywać produkty suche oraz lodówka – wiadomo do czego.

Następna strefa to strefa przechowywania – tutaj umieszczamy naczynia oraz sztućce. Kolejna strefa, jak się można domyśleć to strefa zmywania. Sąsiadowanie strefy przechowywania i zmywania jest bardzo wygodne – umożliwia szybkie schowanie naczyń do szafek po umyciu i wyjęciu ze zmywarki.

Za strefą zmywania znajduje się strefa przygotowywania posiłków, a tuż za nią – strefa gotowania. Wiele osób, które urządzają otwartą kuchnię decydują się na wyspę. Jest to dobry sposób na sprytne oddzielenie powierzchni do pracy i do relaksu. Wyspa to także świetny akcent dekoracyjny – jest to estetyka w nowoczesnym wydaniu. Wyspa to nie tylko ładna ozdoba – to przede wszystkim dodatkowy blat roboczy i szafki.

Układ podziału na strefy nie oznacza wcale, że jest to jedyne dobre rozwiązanie. Każdy ma prawo do własnej interpretacji wygody i funkcjonalności kuchennego pomieszczenia. Istotną rolę odgrywa również wielkość oraz kształt pomieszczenia, w którym będzie się znajdować nasza kuchnia. Pamiętajmy jednak, aby już podczas przygotowywania projektu kuchni wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, aby wybrać najdogodniejszą dla nas opcję.

Źródło: Velge

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Paweł, 2017-12-28 11:24:35

  @PiotrN - masz rację, funkcjonalność przede wszystkim, i jeszcze sprawna wentylacja.
 • PiotrN, 2017-08-23 19:58:05

  Funckjonalność przede wszystkim, dlatego agd tylko stąd: globalo :P
 • gola, 2017-04-04 21:10:22

  Okap to wg mnie jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Pozwala na komfortową pracę przy płycie grzewczej, filtruje powietrze, uwalnia otoczenie od brudu i tłuszczu, gwarantuje świeżość, pozwala uniknąć zabrudzeń i – co za tym idzie – zniszczenia mebli kuchennych.
 • Dominika, 2017-03-21 06:38:20

  Aranżacja kuchni faktycznie musi być dobrze przemyślana ta funkcjonalność i praktyczność to podstawa. Właśnie zamierzamy trochę przemeblować naszą i przyznam, że dzięki pierwszemu zdjęciu podjęłam decyzję aby jednak kupić ten stół i krzesła, które kilka dni temu oglądaliśmy w sklepie.

POLECAMY W SERWISACH