Kuchnia w stylu lat 20. XX wieku. Fot. Hafele

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Kuchnia w stylu lat 20. XX wieku. Fot. Hafele
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 lip 2017 12:00

Aranżacja kuchni: zobacz jak się zmieniała na przestrzeni 100 lat

Otwarte przestrzenie, wyposażone w wygodne ergonomiczne meble i nowoczesny sprzęt – tak wyglądają dzisiejsze kuchnie. Niewiele mają wspólnego z tymi sprzed wieku. Sprawdźcie, jak zmieniały się kuchnie przez ostatnie 100 lat.

Czy wiecie, że kuchenkę gazową można było kupić dopiero w 1928 roku, a pierwszą lodówkę wyprodukowano w Polsce dopiero w 1956 roku? Gdyby gospodyni żyjąca na początku ubiegłego wieku przeniosła się w czasie do dzisiejszej kuchni z pewnością nie uwierzyłaby własnym oczom.

Czy wyobrażacie sobie, że wówczas nie było tam lodówki, piekarnika, ani nawet kuchenki gazowej? Nie wspominając już nawet o wygodnych i ergonomicznych meblach kuchennych.

Nie było łatwo

Jeszcze na początku XX wieku najważniejszym miejscem w kuchni był piec opalany drewnem lub węglem, a także duży stół, którego powierzchnia służyła zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do ich do spożywania. Tylko osoby zamożniejsze mogły sobie pozwolić na kredens lub przeszkloną szafkę, w której przechowywano zastawę kuchenną.

Czytaj również: Kuchnia na poddaszu: zobacz ciekawe aranżacje

Z kolei do połowy ubiegłego wieku takie urządzenia jak piekarniki, lodówki czy roboty kuchenne, bez których dziś trudno sobie wyobrazić gotowanie, uchodziły za dobra luksusowe. Zaczęło się to zmieniać dopiero w latach 50-tych i 60-tych, kiedy to do kuchni weszły nowości techniczne. I choć w czasach PRL-u trzeba było ustawić się w bardzo długiej kolejce, żeby kupić nową lodówkę lub kuchenkę, to przygotowywanie posiłków stawało się powoli coraz łatwiejsze.

Jednak kuchnia urządzana choćby w latach 90-tych ubiegłego wieku różni się ogromnie od tych, aranżowanych obecnie. Dzisiejsi 40 i 50-latkowie, którzy wychowywali się
w blokach z wielkiej płyty, często z niedowierzaniem patrzą na zmiany w kuchennym designie i technologii. Ciasne pomieszczenie ze standardowym szaro-burym zestawem mebli nieszczególnej urody to już z całą pewnością odległa przeszłość.

Najważniejsza stała się wygoda

W ciągu ostatnich lat zmienił się nie tylko wygląd mebli kuchennych, ale przede wszystkim ich wyposażenie - mówi Jakub Malinowski, specjalista od okuć meblowych Häfele. Ogromnym atutem współczesnych rozwiązań kuchennych, w przeciwieństwie do ich poprzedników sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu lat, jest możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni. Dzięki temu nawet całkiem mała kuchnia może pomieścić wszystko, co potrzebne do jej sprawnego funkcjonowania.

Dziś, urządzając kuchnię, doceniamy efektywne gospodarowanie przestrzenią, praktyczne schowki oraz łatwy dostęp do wszystkiego, co przechowujemy w szafkach kuchennych. Niezwykle ważna stała się wygoda. Z pewnością szafka, której wnętrze można wysunąć, będzie znacznie wygodniejsza od szafki otwieranej tradycyjnie – uważa Jakub Malinowski. Dlatego też coraz popularniejsze staja się np. szafki cargo. Dzięki systemowi wewnętrznych koszy zapewniają dostęp nie tylko od góry, ale także z obu boków. Można w nich nie tylko zmieścić potrzebne sprzęty czy zapasy żywności, ale także mieć do nich zawsze wygodny dostęp. W dodatku takie szafki dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy wykorzystać nawet najmniejsze zakamarki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH