Kuchnia znajduje się w otwartej przestrzeni dziennej. Jej powierzchnię maksymalnie wykorzystano, dzięki czemu zapewnia zarówno sporą ilość miejsca na przechowywanie (dolna i górna zabudowa), jak i gotowanie czy przygotowywanie posiłków (długi blat). Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Kuchnia znajduje się w otwartej przestrzeni dziennej. Jej powierzchnię maksymalnie wykorzystano, dzięki czemu zapewnia zarówno sporą ilość miejsca na przechowywanie (dolna i górna zabudowa), jak i gotowanie czy przygotowywanie posiłków (długi blat). Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
14 sty 2014 10:48

Biała kuchnia z dodatkiem turkusu

Zainspirowana skandynawską miłością do prostoty. Zdominowana przez biel, ożywiona jednak kroplą turkusu, prosto z gdyńskiego wybrzeża. Zapraszamy do kuchni, gdzie wiatr z północy cicho szepcze morskie opowieści.

Kuchnia jest integralną częścią otwartej przestrzeni dziennej. Płynnie łączy się zarówno z jadalnią, jak i salonem. Mimo iż przestrzeni nie dzielą żadne ściany, wyraźnie wydzielone zostały w niej trzy strefy. Każda z nich jest funkcjonalna i komfortowa.

Taki podział był możliwy głównie dlatego, że strefa dzienna w całości ma aż ponad trzydzieści metrów. A to już całkiem sporo – podkreśla arch. Anna Maria Sokołowska.

Jadalnia z rozkładanym stołem

Salon od kuchni oddziela duży, rodzinny stół, pełniący rolę jadalni. Wyznacza on granicę między częścią wypoczynkową, a roboczą, nie dzieląc ich jednak. Świetnie wypełnia również przestrzeń, a dodatkowo jeszcze jest rozkładany, więc pomieści naprawdę sporą rodzinę.

W stylu skandynawskim

Wspólna nie tylko dla części dziennej, ale dla całego wnętrza jest także typowo skandynawska, prosta, minimalistyczna stylistyka oraz zastosowana paleta kolorów – stonowana, jasna, lekka. Biel, w zdecydowanej przewadze, pięknie łączy się z delikatnym odcieniem szarości na ścianach oraz drewnianymi panelami na podłodze.

Do tego spokojnego zestawu projektantka dodała jeszcze kroplę ożywczego turkusu.

Kolor ten nie tylko dodał przestrzeni pozytywnej energii. Dodatkowo podkreślił jeszcze, częściowo skandynawski a częściowo gdyński, morski klimat wnętrz – tłumaczy autorka projektu.

Turkusowe szafki

Turkus pojawia się na górnej zabudowie, dzięki czemu nie znika ona całkowicie na tle jasnych ścian i białego szkła. Stanowi za to wyraźny kontrast. Forma i kolor mebli nie są schematyczne. I tak naprawdę stają się detalem nie tylko czysto użytkowym, ale również dekoracyjnym. Działają trochę jak obraz, szczególnie gdy patrzymy na nie z części wypoczynkowej.

Obramowanie szafek białą płytą meblową dodatkowo integruje je z pozostałą dolną zabudową, skrywającą liczne szafki, półki oraz wąskie cargo.

Dekoracyjny okap

Funkcję praktyczną i ozdobną pełni również okap. Jest elementem doskonale widocznym z salonu, musiał więc być estetyczny i ładnie wpisywać się w zaplanowaną aranżację.

Szkło nad blatem kuchennym

Praktycznie niewidoczna jest za to tafla hartowanego szkła (lakierowanego od spodu na biało) wypełniająca przestrzeń nad blatem.

Ze względu na swoje walory praktyczne to jeden z najlepszych materiałów zabezpieczających ściany – podkreśla projektantka. Szkło jest wytrzymałe na uszkodzenia i ciepło, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości, znika bowiem problem czyszczenia fug.

Sesja została wykonana w mieszkaniu pokazowym na osiedlu Apartamenty na polanie w Gdyni, Ekolan.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Karolina, 2014-01-22 09:53:49

    Pięknie. Wymarzone wnętrze :)

POLECAMY W SERWISACH