Płyta z granitu „Kashmir Gold” – największa ozdoba kuchni – skutecznie odciąga uwagę od załamań i nieregularności ściany. W połączeniu z blatem roboczym z tego samego materiału tworzy spójną, efektowną całość. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Płyta z granitu „Kashmir Gold” – największa ozdoba kuchni – skutecznie odciąga uwagę od załamań i nieregularności ściany. W połączeniu z blatem roboczym z tego samego materiału tworzy spójną, efektowną całość. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 maj 2011 10:24

Granitowa płyta nad blatem kuchennym: zobacz jak wygląda

W mieszkaniu w ponadstuletniej kamienicy nie brakuje oryginalnych, wiekowych elementów, takich jak sosnowa podłoga, drzwi i framugi.

Jak na ironię, secesyjni architekci i budowniczy z początku XX wieku, kiedy powstała kamienica na ulicy Matejki w Poznaniu, dążyli do wytworzenia nowego stylu bez sięgania do historii i mody dawnych epok. Dziś inaczej spoglądamy na dorobek minionych pokoleń, a ślady przeszłości budzą, poza nostalgią i szacunkiem, także zachwyt. Elementy stylu dawnych epok, czy oryginalne elementy wyposażania wnętrz, to cenne dziedzictwo, a także bogate źródło inspiracji. Także pomysł na urządzenie tego mieszkania nie mógłby powstać w oderwaniu od stylu kamienicy i jej wiekowej historii.

Mieszkanie w historycznym stylu

Oryginalny kształt okien, drewniane drzwi z futrynami i sosnowa podłoga dały początek projektowi mieszkania, którego wystrój i klimat nawiązują do stylu z początku XX wieku. Jego obecni właściciele lubią spędzać czas w kuchni, dlatego podstawowym założeniem było stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia.

Zachowanie stylowego wystroju wnętrza i sprostanie wymogom współczesności wymagało zaprojektowania zabudowy kuchennej o dużej pojemności, dobrze współgrającej z nowoczesnym sprzętem AGD, a także dopasowanej do wszystkich nieregularności wnętrza. Liczne załamania ścian i brak kątów prostych to kolejny element mieszkania, będący wizytówką budowniczych sprzed wieku.

Wykorzystać mankamenty i zmienić je w atuty

Współcześni projektanci postanowili w twórczy sposób wykorzystać mankamenty pomieszczenia. Zamiast „wyrównać” powierzchnię ściany poprzez zastosowanie szafek o różnej głębokości (płytszych na wysuniętym fragmencie) postąpili niejako na przekór, wyróżniając tę nieregularność pomieszczenia.

W miejscu gdzie ściana wysuwa się do przodu, umieszczono dwie szafki z szufladami o identycznej głębokości co pozostałe, które dla wzmocnienia efektu zostały wykonane z ciemnego drewna, w odróżnieniu od reszty zabudowy w kolorze białym. Zabieg ten ma również swoje praktyczne uzasadnienie. Przyszłym użytkownikom zależało na dużej pojemności mebli, a umieszczenie dwóch szafek o zmniejszonych wymiarach znacznie ograniczyłoby powierzchnię przechowywania.

Dużą pojemnością charakteryzują się także szafki górne – ich przeszklenia, charakterystyczne dla mebli stylizowanych, są umieszczone nie tylko z przodu, ale również po bokach. Dzięki temu zabudowa nie przytłacza wnętrza – znaczna ilość szkła optycznie odciąża pomieszczenie, a jasny kolor mebli nadaje lekkości. Dekoracyjne listwy wieńczące (górna i dolna) podkreślają stylowy charakter kuchni.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Zainteresowana, 2011-07-14 18:17:33

    Super szafki

POLECAMY W SERWISACH