W całej kompozycji „stare” w gustowny sposób współgra z „nowym”. Fot. Tomasz Markowski.

Zobacz galerię [9 zdjęć]

W całej kompozycji „stare” w gustowny sposób współgra z „nowym”. Fot. Tomasz Markowski.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 lut 2009 17:36

Jadalnia z antykami. Przepis na wnętrze w stylu retro

Z jednej strony tradycja, z drugiej chęć nadania wnętrzu szlachetnego wyrazu, skłania do sięgania po wzornictwo ubiegłych stuleci, zarówno w oryginale, jak i w imitacjach.

Powiew historii

Retro to stylistyka bardzo chętnie i często stosowana w kuchni. Z tego powodu wnętrza te wypełnione są przedmiotami ze szlachetnych gatunków drewna. Decyduje o tym przywiązanie do tradycji, więzi rodzinnych, wielopokoleniowości lub chęć ich stworzenia poprzez architekturę i wzornictwo.

Często jest to również chęć przeniesienia domostwa z ulotnej chwilowości, współczesnego miejsca do przestrzeni o wymiarze historycznym, bardziej trwałym. Autentyzm w odtwarzaniu tradycyjnej kultury, określonego miejsca i czasu nie ma tu znaczenia.

Bardzo niewiele osób ma oryginalne, stare, rodzinne meble dziedziczone z dziada pradziada. Zawieruchy wojenne, barbarzyństwo komunizmu uszczupliło polskie zasoby antyków. Dlatego tak, jak w przypadku prezentowanego projektu XVIII/XIX-wieczna stylizacja daleko wykracza poza staropolski dworek.

Europejski akcent

W kuchni z jadalnią znalazły się zarówno rodzinne meble, jak i nowe kolekcje włoskie oraz dodatki oparte na wzornictwie anglosaskim. Całość zespala patyna czasu, szlachetne materiały i zestawienia wzornicze. Kompozycja wszystkich elementów dała niesamowity efekt dostojnego, wielokulturowego retro. Kolorystyka i oświetlenie zostały podporządkowane dumnemu spokojowi mebli, zwielokrotnionemu przez marmurowe blaty w łososiowych kolorach.

Duża, dobrze uporządkowana przestrzeń pozwoliła uniknąć rokokowego przeładownia. Było to również możliwe przez odpowiednie zestawienie mebli wyrafinowanie zdobionych z oszczędnymi wzorniczo. Stylizacja nie przeszkodziła w stworzeniu kuchni użytkowej, praktycznej.

Centralnym punktem w niej jest wyspa ze szklaną, płytą ceramiczną. Nowoczesne zdobycze techniki zostały dyskretnie wkomponowane i zapewniają komfort nie wzbudzając dysonansu między „starym” i „nowym”.

WASZE KOMENTARZE (7)

DODAJ KOMENTARZ
 • Zainteresowana, 2011-08-05 15:16:46

  Fajne
 • magda, 2010-02-15 11:51:34

  marzyłam o takim wnętrzu od zawsze, kojarzył mi się z przytulnym domkiem mojej babci. Polecam sklep piękne stylizowane meble, odmieniły mój salon.
 • nowy, 2009-05-15 11:44:24

  Kuchnia pozbawiona wiszących szafek, dzięki temu staje się dyskretna, nawet niezauważalna, a całe wnętrze jest wspaniałym salonem.
 • miedzianie, 2009-05-13 00:49:15

  To co powiecie na takie umywalki miedziane :
 • AfterWork, 2009-04-15 14:14:08

  Wnętrze robi wrażenie. W czymś takim można sie poczuć jak arystokrata. Tylko ten portfel.....
 • Marina7, 2009-04-08 11:39:06

  Rzeczywiście okap robi całe wnętrze, ale i klimat miedzianych/brązowych kolorów jest tu całkowicie zasadny, a mogłoby się wydawać, że wnętrze w jednym odcieniu jest nudne.
 • Kiwaczek, 2009-02-28 13:27:01

  Piękna kuchnia a okap po prostu marzenie

POLECAMY W SERWISACH