Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Wiodące na górę schody dzieli od kuchennej zabudowy wykonany z trawertynu kominek. Elegancka, nowoczesna forma, zgodnie z przyjętą dla całej aranżacji konwencją, obywa się niemal bez kątów prostych. Fot. Monika Filipiuk.

Wiodące na górę schody dzieli od kuchennej zabudowy wykonany z trawertynu kominek. Elegancka, nowoczesna forma, zgodnie z przyjętą dla całej aranżacji konwencją, obywa się niemal bez kątów prostych. Fot. Monika Filipiuk.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 22 lip 2011 10:50

Kamień we wnętrzu. Jak go zaaranżować?

Kamień na kamieniu... Prosta ludowa piosenka, z której pochodzą te słowa, zainspirowała nie tylko kilku literatów (wśród nich Wiesława Myśliwskiego), ale też, jak się zdaje, autorów tej aranżacji, którzy musieli sprostać niezwykłemu wyzwaniu: zamiłowaniu właścicieli do kamieni.

W oryginalnej wersji brzmi to tak: „Kamień na kamieniu / Na kamieniu kamień / A na tym kamieniu / Jeszcze jeden kamień” – trudno o trafniejszy i bardziej lakoniczny opis nie tylko prezentowanej kuchni, ale większości wnętrz w tym ok. 200-metrowym domu. Kamienie różnego rodzaju, utrzymane w jednolitej, jasnej tonacji, zdominowały aranżację łazienek, salonu, sypialni, widać je na ścianach, podłodze i w konstrukcjach mebli. Odmienną kolorystykę i materiały odnajdziemy wyłącznie w pomieszczeniach stworzonych z myślą o dzieciach.

Wyjątkowy wystój

Stwierdzenie, że w tej rezydencji mamy dużą ilość naturalnego kamienia, to jednak za mało, by oddać wyjątkowość jej wystroju.Ważne jest, jak te kamienie zostały dobrane, i w jakie architektoniczne formy zamknęła je wyobraźnia projektantów – Maciejki Peszyńskiej-Drews i Roberta Kowańskiego. Dzięki ich pomysłowości, potencjalnie ciężkie i statyczne kamienne powierzchnie nabrały nowoczesnego, dynamicznego charakteru. Przykładową materializację ich kunsztu stanowi zintegrowana przestrzeń kuchni, jadalni i salonu.

Pomieszczenie ma dość niedogodny – z aranżacyjnego punktu widzenia – kształt wydłużonego prostokąta. Aby nieco przełamać jego regularność i zwiększyć „pojemność” (czyli np. wstawić meble dużych rozmiarów), architekci połączyli rzeźbiarską obudowę kominka i ścianę przy której widać lodówkę. Na ukos względem kuchennej zabudowy zainstalowano wyspę, nawet kanapa w salonie stoi trochę „na bakier”.

Wyspa kuchenna z kamiennym blatem

Osią całej aranżacji, jej swoistym środkiem ciężkości, jest kuchenna wyspa z wpuszczoną w kamienny blat płytą grzejną. Wystarczył bardzo prosty zabieg – przedłużenie blatu o kilkadziesiąt centymetrów, by powstał wygodny stolik dla kilku osób. Właśnie tu spożywa się codzienne posiłki, podczas gdy duży, wykonany ze szkła i kamienia stół jadalniany służy bardziej oficjalnym rodzinnym obiadom.

Materiały, które posłużyły do stworzenia tej eleganckiej i oryginalnej układanki, to wyłącznie kamienie najwyższej jakości: pochodzący z Włoch marmur „Breccia”, trawertyn, indyjski granit „Kashmir Gold”. Ciepła, słoneczna paleta barw sprawia, że kamienne wnętrza nie zieją chłodem. Neutralne tło dla ich naturalnego piękna stanowi biały lakierowany MDF (z niego wykonano kuchenne meble) i jasne, pomalowane farbą ściany. Drewno w postaci jesionowego parkietu pojawia się tylko na fragmencie podłogi obok kanapy.

PROJEKTANT

Maciejka Peszyńska - Drews

Qubatura - Autorskie Studio Projektu


Robert Kowański

Qubatura

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA