Kuchnia otwarta na salon. Projekt: Muc&Scott. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Kuchnia otwarta na salon. Projekt: Muc&Scott. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
11 cze 2017 11:00

Kuchnia otwarta na salon - 10 projektów architektów

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej, oddzielonej kuchni i wybiera opcję dwa w jednym, czyli salon z aneksem kuchennym. Dlaczego?

Jest to aranżacja, która prezentuje się świetnie – nie tylko w małych, ciasnych kawalerkach – jest idealna również do dużych pomieszczeń. Ta, jeszcze do niedawna rzadko spotykana forma zyskuje coraz większą popularność.

Otwarta kuchnia i wyspa

Jeżeli jesteśmy tymi szczęściarzami, którzy są właścicielami dużych, przestrzennych kuchennych pomieszczeń, to możemy się tylko cieszyć. W takim wypadku wyspa, może być centralnym punktem naszej kuchni. W mniejszych pomieszczeniach, wyspa może stanowić idealną granicę lub łącznik, pomiędzy kuchnią a salonem. Wyspa, to nie tylko ładna ozdoba – to przede wszystkim dodatkowy blat roboczy i kolejne szafki i szuflady do przechowywania produktów żywnościowych, zastawy stołowej lub sprzętów AGD. Na wyspie możemy spokojnie umieścić płytę grzewczą lub zlewozmywak a przede wszystkim okap kuchenny. Modele wyspowe oferuje marka Velge. Taki okap uatrakcyjni wnętrze każdej kuchni. Oprócz idealnej prezencji, wyspa ułatwia również wspólne gotowanie – może przy niej pracować jednocześnie kilka osób. Dobrym pomysłem jest także zostawienie kawałka wysuniętego blatu, który może posłużyć jako stolik – idealny do krzeseł barowych.

Kwestia oświetlenia

Podczas doboru oświetlenia do naszej kuchni, musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, czy może ją ocieplić. Oświetlenie może całkowicie zmienić finalny wygląd pomieszczenia, dlatego oprócz światła centralnego powinniśmy dobrać także oświetlenie, które będzie znajdowało się bezpośrednio nad blatami roboczymi. Jeżeli posiadamy wyspę, to wygodnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie oświetlenia w jej sąsiedztwie lub tuż nad nią. Z nowoczesnym designem idealnie komponuje się oświetlenie LED w okapach Velge. Marka Velge udowadnia, że okap to nie tylko urządzenie niezbędne podczas wykonywania prac kuchennych. Stanowi dekoracyjny akcent, a wszystko za sprawą oświetlenia, które w nastrojowy sposób nadaje charakter całemu wnętrzu.

Organizacja kluczem do sukcesu

Nawet bardzo małe pomieszczenie kuchenne może wyglądać efektownie, jeżeli dobrze ją urządzimy. Bardzo ważną kwestią jest tutaj odpowiednie rozmieszczenie urządzeń oraz mebli kuchennych. W kuchni powinniśmy się swobodnie poruszać, jednocześnie warto zadbać o to, aby odległości pomiędzy poszczególnymi strefami nie były zbyt duże. Jeżeli już decydujemy się na otwartą kuchnię, to musimy być świadomi tego, że 'będzie cały czas na wierzchu'. Warto więc wygospodarować sobie odpowiednią ilość szafek i półek, które umożliwią wygodne i swobodne przechowywanie artykułów kuchennych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH