Ciepło naturalnego drewna sosnowego frontów kuchennych zostało podgrzane czerwonymi kaflami – rękodziełem pani domu (Dekornia.pl). Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Ciepło naturalnego drewna sosnowego frontów kuchennych zostało podgrzane czerwonymi kaflami – rękodziełem pani domu (Dekornia.pl). Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
05 maj 2014 08:26

Kuchnia pełna domowego ciepła: orientalna aranżacja

Połączona i zarazem otwarta przestrzeń kuchni, jadalni oraz salonu jest miejscem przenikających się tradycji i różnorodnych kultur. To niezwykły dom, który żyje i cieszy jego mieszkańców.

Dorota i Michał są pasjonatami kultury Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Azji. Zafascynowani odległymi krainami, z każdej wyprawy przywożą przedmioty, którymi otaczają się na co dzień. Ich kuchnia jest wyrazem tęsknoty za światem barw, deseni, indywidualnych form, kształtów, a przede wszystkim zapachów.

Ciepła i przyjazna kuchnia

Różnorodność przedmiotów i drobiazgów na kuchennych półkach porusza wyobraźnię i budzi pragnienie przeniesienia się w miejsca, gdzie świat wydaje się radośniejszy, a kolory i zapachy są bardziej intensywne. Tu nie gotuje się na czas… Szafki nie posiadają technicznych niespodzianek. Kuchnia jest pełna domowego ciepła i aromatów, które promieniują na całe wnętrze.

Cynamon, imbir, szafran, chili, curry… oraz mnóstwo innych orientalnych przypraw doskonale oddają klimat i aurę tego wnętrza. Naturalne drewno sosnowe, z którego wykonano szafki kuchenne według projektu właścicieli mieszkania, wpasowuje się w stylistykę tego wnętrza. Zamiłowanie Doroty i Michała do detalu i oryginalności formy ma swoje ujście w charakterystycznych okuciach frontów (pomysł pana domu), czy też uchwytach szafek kupionych w sklepie z meblami indyjskimi, z których każdy jest inny(!).

Hand made w kuchni

Ale to nie koniec indywidualnych pomysłów, albowiem fascynującą przygodę, rozpoczętą wraz z remontem, odbywa do dziś pani domu. Dorota tworzy przedmioty codziennego użytku, wypala z gliny przepiękną ceramikę ścienną, misy, patery. Ręcznie dekorowane, czerwone kafle nad blatem kuchennym to właśnie jej dzieło. Kafle zostały doskonale wyeksponowane na tle ceglanych płytek z kolekcji „Lubelska Karo” firmy Kamstar.

Stylizowane płytki zdobią też podłogę. Dodatkowo wyłożono nimi murowany cokół kuchenny, który stanowi solidną podstawę zabudowy meblowej. Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi jest zlewozmywak - w połyskującej cynamonowej barwie, sprowadzony z Meksyku.

Jego podróż do mieszkania Doroty i Michała nie była łatwa, albowiem trwała aż dwa tygodnie. Zlew, wykonany z miedzi, posiada interesującą fakturę, stąd w celu jej wyeksponowania zamontowano go z lekkim odbiciem od lica frontów dolnych szafek. Oryginalne rozwiązania, jakich wiele w tym mieszkaniu, są swoistym „nie” jego mieszkańców wobec współczesnej, masowej produkcji. Bambusowa noga, podpierająca stolik śniadaniowy, została wykonana przez Michała - to również wyraz poszukiwań niecodziennych rozwiązań.

Piękne przedmioty i ich poszukiwania

Dla Doroty i Michała wartością przedmiotów jest przede wszystkim ich dusza, kształt, oryginalność, niepowtarzalność. Niekiedy zniszczenia i zarysowania, będące znakiem czasu czy historii, jaką przedmioty skrywają, są wartością samą w sobie, przewyższającą wartość designerskich, ale zazwyczaj masowych produktów.

Na pewno niezwykłym meblem w ich domu jest stół. Uwagę przyciąga rozrzeźbiony blat, przesłonięty szklaną taflą. Szkło odkrywa, a jednocześnie chroni kunsztowne, drewniane intarsje. Nad stołem dwie lampy, których techniczny kabel opleciono sznurkiem - to kolejny z pomysłów autorstwa pana domu. Jadalnię uzupełnia komplet czterech krzeseł, w tym jedno kupione na pchlim targu i – przekornie - kompletnie różne od pozostałych.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-05-09 09:48:06

    wybitnie podgrzane :)
  • gość, 2014-03-12 10:12:13

    ciepła!

POLECAMY W SERWISACH