Kuchnia w domu jednorodzinnym. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Kuchnia w domu jednorodzinnym. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
31 lip 2017 07:20

Kuchnia w domu jednorodzinnym - 10 projektów

Na budowę domu decyduje się coraz więcej Polaków. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jakie domy budują Polacy? Jak je urządzają?

Eurostat opublikował dane, z których wynika, że 58 proc. obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach, a pozostałe 42 proc. w mieszkaniach. Jeżeli chodzi o Polskę, rośnie odsetek osób mieszkających w domach. W 2006 r. było to 49,7 proc., a w 2014 już 55,2 proc. Zdecydowanie częściej Polacy mieszkają w domach wolno stojących (91 proc. domów) niż szeregowcach czy bliźniakach.

Zmierzch domów wielopokoleniowych

Po latach dominacji tradycyjnej stylistyki w budownictwie jednorodzinnym zaczyna panować moda na nowoczesność. Coraz rzadziej Polacy decydują się na duże domy, w których mieszkały całe pokolenia, dziadkowie, rodzice, dzieci. Dziś znacznie częściej są to mniejsze powierzchnie dla jednej kilkuosobowej rodziny.

Aktualnie trendy podyktowane są zmianami społecznymi. Jesteśmy bardziej mobilni, więcej podróżujemy, przeprowadzamy się częściej. Młodzi wyprowadzają się od rodziców, zakładają rodzinę i zamieszkują sami. Dlatego też obecne domy są mniejsze niż kiedyś.

Optymalna wielkość budynku zależy od ilości domowników, ale przeciętnie zamyka się w przedziale 120-200 m kw - zauważa Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. Najchętniej wybierane są domy z dużą, otwartą strefą dzienną, dużymi przeszkleniami, funkcjonalnymi sypialniami oraz dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi czy technicznymi. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się wydzielona sypialnia małżeńska z własną garderobą i łazienką, czyli tzw. master bedroom - dodaje.

Najczęściej domy posiadają poddasze użytkowe, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się również budynki parterowe. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, brak schodów czy bezpośrednie wyjście do ogrodu to spore ułatwienia, które sprawiają, że ten typ budynków ma spore grono zwolenników. Swoich nabywców znajdują również domy piętrowe, jednak możliwości ich budowania w dużej mierze ograniczają plany zagospodarowania miejscowego, które na większości obszaru naszego kraju narzucają dachy strome.

Nowoczesność w cenie

Budowane obecnie domy znacznie różnią się od tych, które powstawały choćby w latach 90. Jednak jeśli chodzi o materiały wykorzystywane przy budowie, Polacy w dalszym ciągu stawiają na tradycję.

Według raportu przeprowadzonego przez serwis oferteo.pl w 2016 roku, najwięcej Polaków wybrało tradycyjną technologię murowaną z bloczku komórkowego (45 proc.) oraz z cegły ceramicznej (34 proc.). To sprawdzone, solidne materiały, dlatego są bardzo popularne. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się alternatywne technologie budowy, takie jak szkielet drewniany, stalowy, czy domy z bali lub z prefabrykatów.

Czasy się zmieniają, Polacy inspirują się zagranicznymi trendami, wiedzą, że ich dom może być oryginalny i zaczynają wybierać niestandardowe projekty. Nadeszła era prostoty, nie znajdziemy już wieżyczek czy kolumn. Dziś domy mają nieskomplikowaną, zwartą bryłę, piękne elewacje, duże przeszklenia i przestronne, wypełnione słońcem wnętrza. Oferta różnych materiałów wykończeniowych jest coraz bardziej atrakcyjna, a to daje większe możliwości urządzenia domu - komentuje właściciel pracowni HomeKONCEPT.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • miłosnik, 2017-11-16 11:35:26

  Niech przeciwnicy zapachów, tłuszczu, brudu zainstalują wydajny i cichy okap a od razu zmienią zdanie. Jak obliczyć kubaturę - bardzo prosto; żeby uzyskać m3 -mnożymy powierzchnię w m2 przez wysokość kuchni.Np. kuchnia ma 16m2 x 2,20 wys = 35,2m3.
 • elajza, 2017-07-26 07:44:45

  Moim zdaniem fajnie jak kuchnia jest otwarta na salon, bo to bardzo funkcjonalne. Oczywiście przeciwnicy powiedzą, że nie, bo zapachy, tłuszcz, brud etc. ale prawda jest taka, że jeśli kupi się naprawdę dobry okap, dopasowany do kubatury pomieszczenia, to wszystko będzie czyste. A z salonu szybciutko dostaniemy się do kuchni, po np. przekąski na nasz serial :)
 • Mirena, 2017-07-24 13:38:14

  Widać należę do mniejszości, bo mam dom z bala. Czy taki dom jest mniej popularny? Pewnie tak, ale nie da sie ukryć że jego wygląd jest od razu zauważalny. Oczywiście ciężko wybudować taki dom w centrum dużego miasta (a może się to uda?) ale już w mniejszych miastach i na wsi to nie ma problemu. Jako że mam dom na Mazurach, to chciałam mieć dom, który pasuje do otoczenia, ma z nim współgrać i się utożsamiać. Murowany nie pasował mi w takiej koncepcji bliskiej natury. Mam dom stylizowany na tradycyjne budownictwo mazurskie, zaprojektowane przez pracownię Wiejskie Klimaty i postawiony przez Natur Eko Dom. Co ciekawe dom zbudowany jest z lokalnego materiału.
  Zawsze mnie zastanawia stwierdzenie, że domy murowane są tradycyjne a drewniane nie. Moim zdaniem raczej historia budowy domów murowanych jest dużo krótsza i to właśnie domy drewniane są tradycyjnym budownictwem :)

POLECAMY W SERWISACH