Okna ozdabiają lambrekiny uszyte z tkaniny IKEA. Ocieplają one białą przestrzeń, a ponieważ właścicielka jest ogromną fanką designu skandynawskiego, zdecydowała się na minimalistyczny, monochromatyczny i kontrastowy zestaw kolorów. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Okna ozdabiają lambrekiny uszyte z tkaniny IKEA. Ocieplają one białą przestrzeń, a ponieważ właścicielka jest ogromną fanką designu skandynawskiego, zdecydowała się na minimalistyczny, monochromatyczny i kontrastowy zestaw kolorów. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
18 lut 2014 05:26

Kuchnia w skandynawskim stylu. Prosta, ale widowiskowa

Przestronna, pełna światła kuchnia zachęca do kulinarnych podróży. Tych dalszych i tych bliższych. Bo wnętrze zainspirowane prostotą i naturalnością stylu skandynawskiego, po prostu nie mogło być inne.

Kuchnia ma charakter otwarty. Płynnie łączy się z salonem, stanowiąc jedną wspólną przestrzeń, również pod względem stylistycznym. Na taki rozkład pomieszczeń właściciele nie mieli żadnego wpływu. Zakładał go wewnętrzny projekt dewelopera. Całkowita zmiana nie wchodziła w grę, jednak właścicielom czegoś tu mocno brakowało.

Kuchnia otwarta na salon

Pani domu marzyła o rozwiązaniu, które pozwoliłoby całkowicie schować kuchenny bałagan, jeśli akurat pojawi się taka potrzeba. Nie było jednak mowy o całkowitym zamknięciu obu przestrzeni, a tym bardziej o stawianiu jakichkolwiek ścianek działowych. Strzałem w dziesiątkę okazały się w tej sytuacji duże, dwuskrzydłowe drzwi. Można je szybko zamknąć i wówczas znika wszystko, czego oczy gości nie powinny oglądać. A same drzwi stają się wówczas kolejnym, pięknym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Nowoczesne, ale ciepłe wnętrze

Biała kuchnia jest nowoczesna lecz emanuje domowym ciepłem. To wpływ Skandynawii, gdzie właścicielka przez jakiś czas mieszkała. Właśnie tam pokochała biel za jej świeżość, czystość i lekkość, którą wnosi do każdego wnętrza.

Chłód bieli doskonale ocieplają dodatki, płytki kamienne w brązowym kolorze oraz stara rozbiórkowa cegła, pokrywająca jedną ze ścian. Ze względów praktycznych została zabezpieczona szkłem, a by wywołać dodatkowy efekt dekoracyjny – specjalnie podświetlona. Z potrzeby ocieplenia białej przestrzeni, w oknach pojawiają się także lambrekiny w biało-czarne pasy, uszyte specjalnie do tej właśnie kuchni. Wszystko razem tworzy spójną estetycznie całość, mimo powściągliwość w stosowaniu kolorów i materiałów.

Funkcjonalne rozwiązania

Meble kuchenne stanowią głównie szafki dolne z praktycznymi i pojemnymi szufladami. Nie jest to jednak wybór przypadkowy – podyktowany był przede wszystkim dużą ilością okien. Szafki górne oraz wysoka zabudowa pojawiły się tylko tam, gdzie pozwalał na to układ pomieszczenia. Takie rozwiązanie nie tylko nadało wnętrzu nowoczesności i lekkości, ale także zapewniło duży, funkcjonalny blat roboczy. Nieocenioną rekompensatą jest przy tym ilość światła i piękny krajobraz zachodzącego słońca w letnie wieczory.

  • Aż dwie jadalnie

    Magdalena Kwiatkowska, właścicielka i projektantka wnętrza

    Rozkład wnętrza i nasze potrzeby sprawiły, że nie mamy jednej, typowej jadalni, ale dwie, co nam bardzo odpowiada. Pierwszą stanowi jedynie masywny, drewniany, zaadoptowany do wnętrza stół, który trochę z przymusu musiał częściowo „wyjechać” z kuchni. Za względu na jej rozkład i dużą ilość okien po prostu zabrakło już miejsca na dodatkowe elementy. Teraz jest na granicy salonu i kuchni. Tak pół na pół. Można przy nim swobodnie zjeść śniadanie i wypić poranną filiżankę kawy. Na bardziej oficjalne czy rodzinne obiady mamy drugą jadalnię, znacznie większą. W tym celu zaadoptowaliśmy część bardzo dużego holu, który płynnie łączy się z salonem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH