Blat roboczy został zrobiony z granitu, żłobienia w blacie pełnią rolę ociekacza. Przeszklone fronty szafek górnych dodają zabudowie lekkości. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Blat roboczy został zrobiony z granitu, żłobienia w blacie pełnią rolę ociekacza. Przeszklone fronty szafek górnych dodają zabudowie lekkości. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
22 wrz 2011 12:00

Kuchnia w stylu retro: waniliowe szafki na topie

Stara szalkowa waga pewnie opowiedziałaby (gdyby mogła) niejedną ciekawą historię, podobnie jak bogato zdobione, secesyjne drzwiczki, za którymi kiedyś, być może, ukrywano cenne skarby. Z przedmiotami – jak z dobrymi znajomymi – czasem po prostu trudno się rozstać.

Dowodem na to jest bogata, stworzona przez panią domu kolekcja antyków i staroci. To one nadają charakter każdemu pomieszczeniu w domu i wyraźnie wpływają na jego klimat.

Czar przeszłości

W domu pełnym pamiątek i skarbów wyszukanych na targach staroci, również kuchnia uległa czarowi przeszłości. Wnętrze urządzone jest w stylu klasycznym, czego przykładem są wykonane na zamówienie meble oraz materiały wykończeniowe (kamienny blat roboczy, płytki gresowe ze strukturą przypominającą kamień).

Jednak można tu znaleźć także kilka elementów w stylu retro, jak bateria zlewozmywakowa z charakterystyczną wygiętą wylewką i zaokrągloną dźwignią oraz piekarnik z ozdobnymi wykończeniami (uchwyt i pokrętła) w kolorze starego złota.

Klasyczne inspiracje

Wspólnym mianownikiem, nadającym ton we wnętrzu, jest niewątpliwie zabudowa kuchenna, zaprojektowana z troską o detale, wyraźnie wskazująca na klasyczne inspiracje. Świadczą o tym przetarcia na powierzchni frontów, które celowo postarzają meble, porcelanowe uchwyty-gałki oraz ozdobne listwy.

Lekkości nadają zabudowie przeszklone witryny szafek górnych, a także nietypowy, przeszklony front jednej z dolnych. Jako ostatnia szafka w ciągu zabudowy jest ona nieco wyższa od pozostałych i stanowi umowną granicę pomiędzy kuchnią a korytarzem.

Warto zwrócić uwagę również na słupki po przeciwnej stronie. W ostatnim – wysokim słupku – zabudowana została lodówka, w drugim – nieco niższym – piekarnik. Dzięki zmniejszeniu wysokości mebla, wnętrze pozostaje lekkie, a zabudowa nie stanowi przeszkody dla wpadającego przez kuchenne okno światła, które rozjaśnia także korytarz.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Kaśka, 2011-09-27 16:04:37

    Bardzo ciekawa aranżacja, taka trochę w stylu babcinym :) Brakuje tylko fajnych akcesoriów kuchennych w podobnym stylu, pewnie kilka by się znalazło na

POLECAMY W SERWISACH