Fot. Max Kuchnie - Pracownia Vigo.

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fot. Max Kuchnie - Pracownia Vigo.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
13 kwi 2016 14:10

Kuchnia zamknięta czy otwarta? Poradnik

Kuchnia to serce każdego domu. Warto więc zadbać o to, aby była przede wszystkim funkcjonalna. Największym dylematem pozostaje jednak to czy zdecydować się na kuchnię otwartą czy zamkniętą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.

Otwarta dla towarzyskich i wielozadaniowych

Kuchnia otwarta to synonim nowoczesnego, dobrze przemyślanego i urządzonego wnętrza. Idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. Świetnie radzi sobie również w dużych wnętrzach i przestronnych domach. Najważniejsze przy urządzaniu otwartej kuchni jest dobre skomponowanie jej z resztą pomieszczeń, aby stanowiła idealne dopełnienie całości.

Połączenie kuchni z salonem to przede wszystkim uzyskanie większej przestrzeni. Jest to również dobre rozwiązanie, aby uzyskać naturalne, dzienne światło w kuchni bez okna.

Co więcej, kuchnia otwarta to możliwość wykonywania wielu rzeczy w tym samym czasie. Podczas przygotowywania posiłku możemy jednocześnie kontrolować bawiące się w salonie dziecko. Przy odpowiednim ustawieniu mebli, możemy oglądać telewizję czy uczestniczyć w rozmowach z gośćmi. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób niestroniących od towarzystwa.

Zamknięta - dla ceniących intymność i spokój

Mimo nowoczesnych rozwiązań, przeznaczonych dla otwartych kuchni, te zamknięte ciągle mają swoich zwolenników. Są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie intymność
i spokój. To też wygodniejsza alternatywa, jeśli nie lubimy sprzątać bezpośrednio po przygotowaniu posiłku. Odpoczywając w salonie, nie widzimy brudnych naczyń i pozostałości po gotowaniu, a tym samym łatwiej nam się zrelaksować. Dzięki oddzieleniu kuchni od reszty pomieszczeń znika problem rozprzestrzeniającego się po całym domu zapachu przygotowywanych posiłków. Nawet najlepszy wyciąg czy okap nie są w stanie w całości zniwelować kulinarnych zapachów. Oddzielenie kuchni pozwala także na relaks w ciszy w salonie, ponieważ nie słyszymy pracującego sprzętu AGD, na przykład zmywarki czy miksera, gdy współlokator przygotowuje naleśniki.

Podczas urządzania kuchni zamkniętej mamy też większe pole do popisu, jeśli chodzi o wystrój
i dekoracje. Nie musimy skupiać się na tym, aby współgrała z salonem i otwartą przestrzenią. Możemy wykorzystać inne niż w salonie elementy dekoracyjne i bawić się kolorami.

Półotwarta - dla niezdecydowanych

Niezdecydowanym polecamy natomiast kuchnię półotwartą. Jeśli przeszkadza nam nieporządek, strefy roboczą oraz zmywania możemy zasłonić półścianką i wyeksponować resztę kuchni. Dla jeszcze bardziej niezdecydowanych oraz nielubiących zapachów jedzenia w całym domu, polecamy zamontowanie drzwi przesuwnych, dzięki czemu na żądanie mamy kuchnię otwartą lub zamkniętą.
Warto zadbać o to, aby kuchnia półotwarta miała wspólne z salonem elementy dekoracyjne i tworzyła z nim wystrojowo, a także kolorystycznie spójną całość.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kuchni się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby spełniała swoje funkcje i odpowiadała naszym potrzebom. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy profesjonalnie doradzą w zaprojektowaniu serca naszego domu, doborze mebli oraz sprzętu AGD – zachęca Aneta Janecka, projektantka Studia A&K Kuchnie, należącego do sieci Max Kuchnie.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • agata, 2016-04-13 20:48:21

    Kuchnia otwarta czasami dużo lepiej sie sprawdza, moja siostra ma otwarta na salon, postawiła na tą samą kolorystykę, podłogę równiez położyła taką sama, ciemny dąb, a całosć raczej w jasnych kolorach. Bardzo ładnie to sie komponuje.

POLECAMY W SERWISACH