Na wyspie znajduje się ceramiczna płyta do gotowania. Za sprawą pojemnych szuflad bryła wyspy staje się także miejscem do przechowywania kuchennych akcesoriów. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Na wyspie znajduje się ceramiczna płyta do gotowania. Za sprawą pojemnych szuflad bryła wyspy staje się także miejscem do przechowywania kuchennych akcesoriów. Fot. Monika Filipiuk.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 maj 2009 12:59

Lekkość granitu

Granit w kuchni oznacza elegancję, piękno i wygodę, ale także ryzyko nadmiernej „ociężałości” i chłodu wnętrza, które ze swej natury ma być przyjazne użytkownikom. Tu, choć kamień stanowi wizualną dominantę, udało się osiągnąć niesamowity efekt - monumentalnej lekkości i przytulnego szyku.

Właściciele, rozpoczynając budowę domu, zdecydowali się na jeden z dostępnych na rynku gotowych projektów. W najśmielszych oczekiwaniach nie mogli przypuszczać, jak bardzo się on zmieni w rękach artysty plastyka Andrzeja Andrzejewskiego.

Całkowicie otwarta

W przypadku kuchni, na początek, udało mu się przeforsować ideę jej całkowitego otwarcia (pierwotnie miała być półotwarta, oddzielona ścianą od holu). Ostatecznie cały parter domu stał się jedną przestrzenią - połowę tego wielkiego kwadratu można określić jako strefę salonu, pozostałą część dzielą między siebie kuchnia, hol i jadalnia.

Niezwykle istotny dla klimatu tej partii domu jest sufit. Znacznie obniżony w niektórych miejscach wyznacza enklawy intymności i kameralności, jednak na tyle subtelnie, że nie zakłóca wrażenia przestrzenności.

Kominek i wyspa

W potraktowanej całościowo przestrzeni parteru można wyróżnić dwa punkty, wokół których – dosłownie i w przenośni – koncentruje się życie domowników. Jeden to kominek, zaprojektowany w taki sposób, aby można go było obejść dookoła, drugi – usytuowana w samym centrum kuchni wyspa. Wykonano ją w dużej części z pięknego, mieniącego się różnymi odcieniami brązu granitu, uzupełnionego drewnem wenge. Siła ciężkości tego monumentu jest taka, że wydaje się, iż wszystkie pozostałe elementy kuchennego wyposażenia lekko unoszą się wokół, krążąc po jego orbicie.

Wrażenie ich zwiewności i lekkości nie jest przypadkowe – projektant chciał tym samym zneutralizować, a zarazem (przewrotnie) podkreślić majestat i masywność wyspy. Z okien więc spływają tiulowe firany, wiszące szafki mają frontami wypełnione mlecznym szkłem, obecne są tu wnęki i smukły, przypominający serwantkę barek. Ciepłe, ciemnobrązowe drewno mebli zdaje się ogrzewać chłodne kamienie. Podobnie jak światło i to naturalne, i sztuczne.

Ale granit pojawia się tu nie tylko przy okazji wyspy - z takiego samego materiału wykonano blat roboczy, kamienne płyty znajdują się również na podłodze.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Zainteresowana, 2011-07-14 19:03:30

  Kocham takie funkcjonalne szafki
 • Anicia, 2010-12-04 22:10:33

  Ciekawa kuchnia.Myslę że szczególny urok daje charakterystyczna wręcz prześliczna lampa (pokazana na jednym ze zdięć).
 • placebo, 2009-06-22 14:48:01

  ta granitowa płyta jest śliczna i gantastyczie wygląda na blacie. Ale juz na sciance nie podoba mi się

POLECAMY W SERWISACH