Mała kuchnia. Projekt: Nowa Papiernia. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Mała kuchnia. Projekt: Nowa Papiernia. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
15 maj 2018 07:53

Mała kuchnia - 12 pomysłów z polskich domów

Podczas urządzania małej kuchni często toczy się prawdziwa bitwa o każdy centymetr. Dlatego wybór mebli, sprzętów AGD, a nawet dodatków i akcesoriów musi być dokładnie przemyślany.

Podstawą funkcjonalnie urządzonej kuchni jest wybór mebli kuchennych. Na małej przestrzeni doskonale sprawdzi się zabudowa meblowa na jedną ścianę lub narożna, w kształcie litery L. W aneksie kuchennym warto uzupełnić ciąg zabudowy o niedużą wyspę albo półwysep. Nie tylko zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywanie w szafkach. Ten element zabudowy z powodzeniem może stać się centrum przygotowywania posiłków. Na małej przestrzeni trzeba wykorzystać każdy dostępny centymetr. Dlatego warto pomyśleć o wysokiej zabudowie, czy też szafkach górnych poprowadzonych do sufitu. Zapewnią one dodatkowe miejsce do przechowywania.

Równie ważny co wybór mebli, jest odpowiedni dobór sprzętów kuchennych. W małej kuchni najlepiej sprawdzą się urządzenia wielofunkcyjne, jak np. piekarnik z mikrofalą czy płyta gazowo-indukcyjna. Zajmą one mniej miejsca, dając te same możliwości użytkowania. Pamiętajmy, że nowoczesne urządzenia AGD, poza funkcjonalnością, wyróżniają się pięknym wzornictwem i z powodzeniem mogą zastąpić dekoracje. Warto także zrezygnować z dużego zlewozmywaka na rzecz zmywarki i niedużego modelu jednokomorowego. Dzięki temu zyskamy więcej blatu roboczego.

Zobacz także 20 projektów kuchni z wyspą

W małej kuchni ważną rolę pełni kolorystyka. Wybierając jasne kolory optycznie powiększymy wnętrze. Podobny efekt pozwolą uzyskać materiały z efektem połysku. Fronty z lakierowanej płyty MDF, szkło lub jego nowoczesne zamienniki czy też polerowany kamień dodadzą wnętrzu przestrzeni. Materiały te doskonale sprawdzą się także, gdy chcemy wprowadzić nieco ciemniejszą, stonowaną kolorystykę zabudowy meblowej. I choć ciemne kolory nie są polecane do małych kuchni, to zestawiając je z jasnymi okładzinami ściennymi i podłogowymi na pewno nie przytłoczymy aranżacji naszej kuchni.

Tekst: Urszula Tatur. 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH