Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

W apartamencie niewiele jest kątów prostych – łagodne łuki sprzyjają płynnemu przenikaniu przestrzeni. Widoczne są na podłodze, suficie i we wszelkich zakamarkach.

W apartamencie niewiele jest kątów prostych – łagodne łuki sprzyjają płynnemu przenikaniu przestrzeni. Widoczne są na podłodze, suficie i we wszelkich zakamarkach.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 06 kwi 2009 12:48

Mała kuchnia: jak ją urządzić ze smakiem

Niewielki metraż nie wyklucza luksusu pod warunkiem, że projektujący je architekt uzyska inne cenne atuty – przyzwolenie na dowolność wizji i niczym nieograniczony kosztorys.

Jedynym, choć niełatwym do spełnienia, życzeniem ze strony właścicieli było połączenie wrażenia przestronności całego apartamentu z kameralną atmosferą jego poszczególnych części. Poza tym pozostawili architektowi wolną rękę. Patrząc na zrealizowany projekt „od kuchni” można śmiało stwierdzić, że oczekiwany efekt został osiągnięty.

Wnętrze kuchni stanowi tu coś na kształt architektonicznego uskoku między przestrzenią holu, użyczającą miejsca jadalnianemu stołowi a strefą salonu. Choć jest otwarta, nie narzuca się swoim widokiem, prowadzi do niej swoisty korytarz. Utworzyły go sięgające sufitu szafy z białymi frontami i usytuowane vis-á-vis przedłużenie kuchennego blatu roboczego, który niepostrzeżenie staje się blatem barowym.

Ów korytarz biegnie pod kątem w stosunku do serca kuchni, dzięki czemu dyskretnie je ukrywa. Luksusowego charakteru temu wnętrzu nadają użyte materiały. Zarówno blat roboczy, jak i fragmenty ściany nad nim zostały wykonane z granitu w odcieniach beżu, podłogę zaś pokryły marmurowe płyty o jasnej, niemal kremowej barwie. Ciepła tonacja tych barw neutralizuje wrażenie chłodu, jakie może wywoływać naturalny kamień. Kontrastowym dopełnieniem marmurowej podłogi jest parkiet z ciemnego drewna doussie, ciągnący się w pozostałej części apartamentu.

Według tego samego kolorystycznego klucza dobrane zostały fronty szafek – stojące mają ciemnobrązową barwę, wiszące są nieskazitelnie białe. Na tle granitowej powierzchni blatu ledwie zaznacza się kwadrat ceramicznej płyty grzejnej, podobnie jak niemal niewidoczny jest podwieszany zlewozmywak. Wśród szlachetnych płaszczyzn wypełniających tę kuchnię szczególną uwagę zwraca frontowa ściana pokryta wokół wiszących szafek taflą szkła ozdobioną motywem liści.

Z tego samego materiału wykonana została także ścianka przy wysokiej szafie. Matowe, stalowoszare liście wraz z naturalnymi barwami wnętrza - od beżów i brązów po czerwień - i zwiewnymi firankami, które otulają okno niczym kaskady babiego lata, składają się na specyficzną, jesienną tonację tej kuchni. (KS)

PROJEKTANT

WASZE KOMENTARZE (6) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA