Mała kuchnia Piątkoznajduje się w apartamencie weekendowym. To aneks wyposażony w proste, białe meble. Tuż obok usytuowano jadalnię. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Mała kuchnia Piątkoznajduje się w apartamencie weekendowym. To aneks wyposażony w proste, białe meble. Tuż obok usytuowano jadalnię. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
20 lut 2015 12:50

Mała kuchnia. Tak urządzisz jasne, nowoczesne wnętrze

To kuchnia zaprojektowana tak, by zajęła jak najmniej powierzchni w mieszkaniu weekendowym. Prosta, biała i nowoczesna.

Kuchnia znajduje się w mieszkaniu weekendowym nad Bałtykiem, w którym właściciele przebywają kilka razy do roku. Dlatego nie zależało im, aby była duża. Musiała być jednak w miarę funkcjonalna, by przyrządzać w niej podstawowe posiłki. Właśnie dlatego została wbudowana w jedną ze ścian, aby zająć jak najmniej przestrzeni oraz żeby stanowić jedną, niewyróżniającą się we wnętrzu całość – mówi architekt Anna Maria Sokołowska, autorka projektu. Aneks, z tego względu, że znajduje się w otwartej części jadalni i pokoju dziennego, miał stanowić mebel, który nie odcina się wizualnie w przestrzeni.

Biel i prostota to główne wytyczne aranżacji tej nowoczesnej kuchni. Jest także nutka koloru, tak jak życzyli sobie właściciele, w postaci tafli szkła lakierowanej na błękit na ścianie nad blatem.

Meble w kuchni zostały wykonane na zamówienie przez stolarza z płyty MDF lakierowanej na biało. Ustawione w jednym ciągu, zajmują jedną ścianę aż do sufitu. Ich fronty, dzięki temu, że mają długie uchwyty wbudowane w krawędzie, tworzą gładką, niewyróżniającą się powierzchnię. Białe są także blat z konglomeratu, podwieszona pod nim komora zlewozmywaka oraz sprzęt AGD.

Ciekawe rozwiązanie mają szafki górne. Pod nimi umieszczono szkło mleczne z zamaskowaną taśmą LED. To dodatkowe oświetlenie blatu.

Szkło znajduje się także na ścianie. Wzdłuż blatu jest lakierowane na błękitny kolor. Boczna część zaś jest wykonana ze szkła przeziernego, aby nie zasłaniać tapety z twarzami, a jednocześnie zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami.

Tapeta z twarzami to główny element dekoracyjny w jadalni i kuchni. Dzięki niemu aranżacja zyskała designerski szlif, ale tak, że kuchnia nadal pozostaje na drugim planie. Przez przypadek tapety mogło... nie być. Tapeta pochodzi z kolekcji wzorów Fornasetti brytyjskiej firmy Cole&Son i kilka lat temu została wycofana z produkcji – opowiada architekt Anna Maria Sokołowska. Stało się to miesiąc przed tym jak zostało złożone zamówienie dla klientów i okazało się, że ostatnie 6 rolek dostępnych w Europie jest w Holandii. Jedyną opcją, żeby dostać tą tapetę było właśnie ściągnięcie jej z Holandii i to się na szczęście udało.

Jadalnia z dużym stołem jest wymarzonym miejscem na rodzinno-towarzyskie spotkania. Przy kawie, kolacji, rozmowach.

 Tekst: Małgorzata Nietupska.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH