Elegancki aneks kuchenny w bezpośrednim sąsiedztwie salonu. Kolor pomarańczowy stanowi wspólny element -  dyskretnie  przenosi się z kuchni do salonu, gdzie stanowi tło dla wielkoformatowej fotografii zimowego lasu. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Elegancki aneks kuchenny w bezpośrednim sąsiedztwie salonu. Kolor pomarańczowy stanowi wspólny element - dyskretnie przenosi się z kuchni do salonu, gdzie stanowi tło dla wielkoformatowej fotografii zimowego lasu. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 gru 2011 10:37

Mała kuchnia w kawalerce: postaw na kolor

Kto nie lubi pomarańczy? Mają wszystko: intensywny kolor, kuszący zapach, cenne witaminy, a do tego inspirują. Śmiały pomarańcz od początku nie budził wątpliwości projektantki.

W niedużej kawalerce, gdzie nie było miejsca na typową kuchnię, praktyczną alternatywą okazał się aneks kuchenny. Dzięki temu na wspólnej przestrzeni udało się urządzić także salon i sypialnię. Kuchnia, chociaż niewielka, oferuje wszystko co niezbędne, łącznie ze stołem jadalnianym. Pomimo że jest on kontynuacją blatu roboczego, jego funkcja jest wyraźnie określona poprzez usytuowanie na niższym poziomie.

Takie rozwiązanie pozwoliło jednocześnie zaoszczędzić nieco miejsca. Najmocniejszy akcent stanową fronty szafek kuchennych w kolorze pomarańczowym, których błyszcząca, lakierowana powierzchnia pomaga wizualnie powiększyć wnętrze. Soczysty, pełen energii kolor powtarza się na fragmentach ściany i sufitu w salonie, podobnie jak geometryczny motyw koła na planie kwadratu.

Zdobi on zarówno sufit, jak i fronty szafek górnych. Ich wypełnienie stanowi barwne (brązowe) szkło witrażowe z dekoracyjnymi smugami.

Projektantka raz jeszcze sięgnęła po ten oryginalny materiał wybierając oświetlenie. Lampa nad stołem wykonana jest ze szkła witrażowego, którego niewielkie fragmenty zostały połączone w formę wykonanej ręcznie mozaiki.

Dekoratorskie zabiegi, polegające na powtórzeniach kolorów, materiałów i motywów ozdobnych, pozwoliły stworzyć spójną całość, co było konieczne w przypadku otwartej (a przy tym niewielkiej) i wielofunkcyjnej przestrzeni. Dbałość o szczegóły, reprezentacyjne materiały (lakierowany MDF, szkło witrażowe) oraz dodatki (biżuteryjne uchwyty meblowe) sprawiły, że kuchenny aneks stał się integralnym elementem wyjątkowego wnętrza.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • user10101, 2011-12-11 22:33:07

    Jak najbardziej - pomarańcze smaczne,ale taki kolor w małym wnętrzu działa bardzo intensywnie. Ciepłe kolory przybliżają formy (skracają pomieszczenie). Dodatkowo intensywne kolory szybko się nudzą. Przemalowanie ściany nie stanowi problemu, ale przemalowanie polerowanych frontów (drogich) nie wchodzi w grę. Podział posadzki na dwa kontrastowe kolory skraca pomieszczenie. Ciemna posadzka trudna w utrzymaniu w czystości (kurz widać po kilku godzinach od sprzątania). Jasna posadzka dla odmiany w kuchni - też trudna. W małej kawalerce nie ma potrzeby wyznaczania stref (albo to jest open-space, albo trzeba coś przymknąć). To nie jest przecież kuchnia w restauracji. Wnętrze przeładowane, brak mu osobowości. Zabiły mnie te pajęczynki wiszące dookoła łóżka, do którego nie ma jak wygodnie dojść (włazi się na nie jak do koi na jachcie). Mogę jeszcze pisać i pisać... Ogólnie design z lat 80. Nie wiem co mogę pozytywnego napisać o tym wnętrzu, więc dam spokój.

POLECAMY W SERWISACH