W kuchni odbywają się często spotkania kulinarnotowarzyskie.Układ dwóch
wysp, połączonych łącznikiem,
sprawdza się w niej idealnie.
W wysokiej zabudowie
mieszczą się m.in. carga „Tandem” firmy Peka oraz winiarka
marki Gaggenau. Fot. Norbert Banaszyk.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

W kuchni odbywają się często spotkania kulinarnotowarzyskie.Układ dwóch wysp, połączonych łącznikiem, sprawdza się w niej idealnie. W wysokiej zabudowie mieszczą się m.in. carga „Tandem” firmy Peka oraz winiarka marki Gaggenau. Fot. Norbert Banaszyk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
08 marz 2013 15:19

Między wyspami

„Ten dom powstał dla osoby lubiącej pracę i podejmowanie przyjaciół” – tak o swojej śródziemnomorskiej wilii mawiała Eileen Gray, czołowa projektantka modernizmu. Jej styl można odnaleźć w tej grafitowo-stalowej kuchni. Nawet pejzaż, jak w domu artystki, wchodzi do środka przez ogromne okna.

 Kolorystykę minimalistycznej kuchni ograniczono do trzech neutralnych barw: grafitu – naręcznie profilowanych i dwustronnie lakierowanych frontach, czerni – w postaci łącznika wysp, oraz stali – na blatach i urządzeniach AGD. Układ został tak pomyślany, aby mogły się tutaj odbywać mniej lub bardziej formalne przyjęcia w gronie kilku, czy nawet kilkudziesięciu osób. Nie przeszkadzając sobie goście wspólnie gotują, jednocześnie gawędząc i podziwiając krajobraz za oknem. Centrum wydarzeń kulinarno-towarzyskich są dwie wyspy połączone efektownym łącznikiem z konglomeratu kwarcowego. Na nim znajduje się płyta indukcyjna w unikalnym, antracytowym kolorze, której powierzchnia jest jednym, wielkim polem grzejnym (w odróżnieniu od tradycyjnych modeli, naczynia można na niej ustawiać w dowolnych miejscach).

Bez względu na to przy której wyspie stają, goście mogą swobodnie rozmawiać z osobą gotującą przy łączniku, a także jej pomagać: kroić, siekać, mieszać. Wyjątkowe są w tej kuchni blaty o grubości 12 mm, z którymi jest zespolony zlewozmywak wraz z wymodelowanymi po bokach ociekaczami. Wszystkie elementy wykonano z gładkiej stali szlachetnej, łatwej do utrzymania w czystości. Gdy goście już pójdą, wystarczy naczynia włożyć do zintegrowanej zmywarki (zamaskowanej pod blatem), zgarnąć resztki z blatów do sortownika śmieci (pod zlewozmywakiem) i przetrzeć szmatką. Bez względu na pogodę za oknami, w kuchni można grillować i przyrządzać smakołyki w stylu japońskim.

W blat jednej z wysp wbudowane zostały grill z lawą wulkaniczną oraz teppan yaki. Aby zapachy nie przeszkadzały w spotkaniach, pomiędzy nimi zainstalowano sterowany dotykowo wyciąg blatowy. W wyspach kryją się podświetlane szuflady z cichym domykaniem (firmy Hettich), w stalowym kolorze dopasowanym do blatów. Mieszczą się w nich naczynia, sztućce, akcesoria – ich ergonomiczne rozplanowanie sprawia, że gość, będąc tutaj po raz pierwszy, nie ma problemu z ich odnalezieniem. Wysoka zabudowa przy ścianie to strefa przechowywania, w której znajdują się wysokie carga. Tutaj zabudowano także duży sprzęt AGD: winiarkę, chłodziarko-zamrażarkę, piekarnik, mikrofalówkę, ekspres do kawy, szufladę do podgrzewania naczyń i urządzenie do gotowania na parze. Co dziś w menu? Gospodarze proponują na przystawki grillowane warzywa...

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH