Kuchnia w stylu prowansalskim. Fot. Studio Max Kuchnie

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Kuchnia w stylu prowansalskim. Fot. Studio Max Kuchnie
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
29 maj 2017 09:29

Modna kuchnia. Zobacz jak urządzić ją w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim jest jasna, naturalna i przytulna. Jest to połączenie elegancji oraz atmosfery, która panuje na południu Francji.

Mieszkańcy Prowansji żyją w zgodzie z naturą, degustują miejscowe wina i raczą się aromatycznymi potrawami. Sielanka prawda? Wystarczy kilka aranżacyjnych trików, aby taki klimat przenieść do kuchennego wnętrza. 

Jasność, sielskość, naturalność

Kuchnia w stylu prowansalskim jest jasna, naturalna i przytulna. Jest to połączenie elegancji oraz atmosfery, która panuje na południu Francji. Styl prowansalski to styl kobiecy, romantyczny, jednocześnie jednak odrobinę surowy oraz staromodny. Styl prowansalski to surowe podłogi i delikatne dodatki oraz meble. Takie niebanalne połączenie tworzy bardzo urzekającą aranżację. W kuchni w stylu prowansalskim inspiracje czerpie się przede wszystkim z natury.

Zobacz również: Nowoczesna, jasna kuchnia - piękny projekt

Tego typu aranżacja to także połączenie kilku stylów – rustykalnego, angielskiego i vintage. Styl prowansalski jest już modny od kilku dobrych lat i wciąż zyskuje kolejnych zwolenników. Jest to rozwiązanie ponadczasowe. Dlaczego? Kuchnia w stylu prowansalskim jest jasna, ciepła i bardzo urokliwa, a w takich kuchniach aż chce się przebywać!

Prowansalski styl w kuchni

Chcąc urządzić kuchnię w stylu prowansalskim powinniśmy postawić na jasne kolory. Zazwyczaj dominuje biel. Może być ona złamana lub lekko poszarzała. Często ożywia się ją pastelami – błękitem, kolorem oliwkowym, czy bladym różem.

Jeżeli chodzi o podłogi to powinniśmy wybierać pomiędzy kamiennymi, ceramicznymi i drewnianymi. Kuchnia w stylu prowansalskim jest niedbała – tutaj nie musimy dbać o idealne wykończenia – kuchnia powinna mieć ślady użytkowania.

Ściany powinny być dość surowe – miejscami mogą być nawet nierówne i niedbale pomalowane. Wszystkie elementy kuchni powinny tworzyć specyficzną, bardzo swojską atmosferę.

Meble i dodatki

Kuchnia to nie tylko kolor ścian i odpowiednia podłoga, to również meble i dodatki. Szafki mebli powinny być jasne. Idealnie sprawdzą się tutaj kredensy naszych babć, które posiadają ciekawe, rzeźbione fronty. Meble mogą być specjalnie postarzane, co doda im jeszcze więcej uroku. Warto postawić na motywy, które kojarzą nam się z Prowansją.

Czytaj także: Blat w kuchni: 10 pomysłów na drewno

Gałązki oliwek czy kwiaty lawendy. Jeżeli chodzi o dodatki – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Kuchnia w stylu prowansalskim lubi 'artystyczny nieład'. Warto zaopatrzyć się w ramki, ozdobne wazony, lniane obrusy czy kosze z wikliny. Idealnie wkomponują się także doniczki na zioła, warkocze czosnku czy konewki i wiechcie polnych kwiatów. To właśnie dodatki pomogą nam stworzyć prawdziwą kuchnię w stylu prowansalskim z duszą!

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH